Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden Erdoğan ve kabinesine yaptırım teklifi

ABD'de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörler, Türkiye'nin Suriye'den çıkmaması halinde geniş çaplı yaptırımlar uygulanması teklifinde anlaştı

Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden Erdoğan ve kabinesine yaptırım teklifi

ABD’de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörler, Türkiye’nin Suriye’den çıkmaması halinde geniş çaplı yaptırımlar önerdi. ABD’de Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ve Demokrat Maryland Senatörü Chris van Hollen, Türkiye’ye yönelik yaptırımlar konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Yaptırım listesinde Tayyip Erdoğan’ın da ismi yer alıyor. 8 yaptırımın bulunduğu listede Erdoğan’ın ve 5 bakanın ABD’deki varlıklarının araştırılması ile beraber Erdoğan dahil tüm kabineye vize yasağı getiriliyor. Diğer yaptırım başlıkları ise silah anlaşmalarının ve silah ticaretinin askıya alınması, S-400 konusunda CAATSA kapsamında yaptırımların yürürlüğe girmesi ve enerji sektöründe kısıtlamaları öngörüyor.

Graham, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Senatör Chris van Hollen ile Türkiye’ye yönelik ciddi yaptırımlar konusunda iki taraflı bir anlaşmaya varmış olmaktan mutluyum. Yönetim, Türkiye’ye karşı hareket etmeyi reddederken, iki taraflı güçlü bir destek bekliyorum” dedi.

Graham, “Kongre üyelerinin çoğu, IŞİD’e karşı güçlü müttefik olan Kürtleri terk etmenin yanlış olacağına inanıyor” diye kaydetti.

Sendika.Org