CHP’li Faruk Bildirici’nin RTÜK üyeliği düşürüldü

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), gazeteci Faruk Bildirici'nin üyeliğini “Tarafsızlığı zedelediği" gerekçesiyle 2'ye karşı 6 oyla sonlandırdı. CHP'nin kuruldaki üyesi sayısı bire indi

CHP’li Faruk Bildirici’nin RTÜK üyeliği düşürüldü

CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan gazeteci Faruk Bildirici’nin üyeliği, TBMM’de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile yaptığı basın açıklamasını gerekçe göstererek düşürüldü. Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in üç yerde görev yaptığının ortaya çıkmasının ardından kendisini eleştirmiş ve istifa etmeye çağırmıştı.

“Eleştirilerimi dile getirdim”

Faruk Bildirici konuya ilişkin RTÜK önünde basın açıklaması yaptı. “RTÜK’e üye olarak geldiğim günden bugüne kadar inandığım doğrultuda yanlış bulduğum her şeyi söylemeye çalıştım” diyen Bildirici, eleştirilerini dile getirdiğini ifade etti.

Ne olmuştu?

RTÜK Üst Kurulu, AKP kontenjanından seçilen başkan Ebubekir Şahin’in talimatıyla Faruk Bildirici’nin üyelikten çıkarılması için olağanüstü toplanmıştı. Üyeler, Bildirici’nin TBMM çatısı altında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile yaptığı basın açıklamasını gerekçe göstererek, “Tarafsızlığı zedelendiği için üyeliği düşürülmeli” görüşünü dile getirmişti.

Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarına üyeliği bulunduğunu açıklamıştı. RTÜK yasasına işaret ederek üyeliklerin “etik ve yasa dışı” olduğunu ifade eden Bildirici, Şahin’in “RTÜK’teki görevlerinden çekilmiş sayılması” için TBMM ve RTÜK Başkanlığı’na dilekçe vererek, gereğinin yapılmasını talep etmişti.

Faruk Bildirici’nin atılmasından sonra RTÜK’te yeni üye dağılımı AKP 4, CHP 1, MHP 2, HDP  1 üye olarak değişti.

Sendika.Org