Savaşın ikinci günü: Kan akarken uluslararası alanda etkisiz itirazlar (Tüm gelişmeler)

Trump'ın Erdoğan'ın savaş isteğine yeşil ışık yakmasının, ABD askerlerinin çekilmesinin, TSK'nin "ÖSO" adı altındaki cihatçı gruplarla sınıra yığınak yapmasının ve savaş tezkeresinin TBMM'de kabul edilmesinin ardından savaş başladı. Tel Abyad ve Resulayn arasında yoğunlaşan çatışmalarda bütün sınır hattı hedef alındı. İkinci günde Tel Abyad ve Resulayn'ın iki yakasında da ilerleyen TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar bir dizi köyü ele geçirdi. Bombardımanlar, roket ve top atışları sonucu iki tarafta da sivil ölümleri yaşandı. "Suriye Milli Ordusu" adı altında toplanan cihatçı gruplar sabah saatlerinde sınır hattını geçerken öğleden sonra Demokratik Suriye Güçleri kontrolündeki bölgelerde Mardin ve Urfa'ya atılan roketler ve top mermileri sonucu resmi açıklamalara göre en az 7 kişi öldü 68 kişi yaralandı. Sınırın karşı tarafında da Tel Abyad, Kamışlı ve Serekaniye'de toplamda 6 sivilin yaşamını yitirdiği, 5 sivilin de yaralandığı bildirildi. Türkiye'nin Suriye topraklarına yönelik askeri müdahalesi gündemiyle düzenlenen BMGK oturumunda ABD ve Rusya'nın itirazı nedeniyle ortak bir açıklama çıkmadı. BMGK'deki AB üyeleri İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya Türkiye'ye savaşı durdurma çağrısı yaparken; İtalya ve İsrail'den de gün içinde Türkiye'yi hedef alan açıklamalar geldi. Norveç Türkiye'ye silah ihracatını durdurdu. Uluslararası alanda tek doğrudan destek açıklaması Pakistan'dan geldi

Savaşın ikinci günü: Kan akarken uluslararası alanda etkisiz itirazlar (Tüm gelişmeler)

00.01 | Urfa’da bir çocuk daha yaşamını yitirdi

Urfa Valiliği, Ceylanpınar ilçesine atılan mühimmatın patlaması sonucu yaralanan ve Ceylanpınar Devlet Hastanesindeki ilk müdahalesinin ardından Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Mazlum Güneş (11) adındaki çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Böylece Urfa’daki can kaybı 4’e, Urfa ve Mardin toplamındaki can kaybı 7’ye çıktı.

23.26 | Yunanistan NATO’dan daha çok gemi göndermelerini istedi

BBC Türkçe’nin haberine göre Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Tayyip Erdoğan’ın AB’ye yönelik olarak, “Kapıları açar, 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz” sözlerinin üzerine NATO’dan Ege Denizi’ndeki devriyelerin sıklığını artırmasını talep etti.

23.07 | Trump: Üç seçeneğimiz var…

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yeni bir mesaj paylaşarak, “Üç şıktan birini seçmeliyiz; ya binlerce asker gönderip askeri olarak kazanacağız ya Türkiye’yi mali yaptırımlarla vuracağız ya da Türkiye ve Kürtler arasında arabulucu olacağız” dedi. (Ayrıntılı haber için tıklayınız!)

21.20 | Suriye: TSK su tedarik istasyonunu vurdu

Suriye devlet televizyonu, Suriye’nin kuzeydoğusunu hedef alan TSK’nin Resulayn (Serekaniye) kentinin yakınında bulunan Aluk su tedarik istasyonunu bombardımanla devre dışı bıraktığını duyurdu.

21.17 | Nusaybin Devlet Hastanesi sivillere kapatıldı

Kamışlı’nın hemen karşısında bulunan kentteki devlet hastanesi akşam saatlerinde, “saldırı olacak” gerekçesiyle sivillere kapatıldı. (Ayrıntılı haber için tıklayınız!)

20.30 | Tel Abyad, Kamışlı ve Resulayn’da sivil ölümler

Mezopotamya Ajansı’nın gün içinde yayımladığı haberlere göre saldırılarda Tel Abyad’da (Gire Spi) 4 sivil öldü, 4 sivil yaralandı. Kamışlı’da 2 çocuk yaşamını yitirdi, Resulayn’da da (Serekaniye) 1 sivil yaralandı.

20.15 | Şam: “Kürt güçleriyle diyalog kurmaya hazır değiliz”

BBC Türkçe’nin haberine göre Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, “vatanlarına ihanet eden ayrılıkçılar” diye tanımladığı ABD destekli Kürt güçleriyle diyalog kurmaya hazır olmadıklarını belirtti. Bakan Yardımcısı ayrıca, Kürtlerin öncülüğündeki güçlerin Türkiye’ye Kuzey Suriye’yi işgal için bahane verdiğini söyledi. Mikdat Şam’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu silahlı örgütler, ülkelerine ihanet etti ve ülkelerine karşı suç işledi. Yabancı güçlere rehin olanlarla diyaloğa girip, konuşmayacağız. Washington’ın ajanlarının Suriye topraklarında yeri olmayacak” dedi.

20.01 | BMGK’da karar çıkmadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye gündemiyle acil olarak toplandı. İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya’nın talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi bugün kapalı oturumda Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri müdahalesini görüştü.

Görüşmenin ardından basına ayrı ayrı açıklama yapan ABD ve AB ülkelerininin büyükelçileri, Türkiye’den askeri operasyona son verilmesini talep ettiklerini bildirdi. ABD temsilcisi Kelly Craft, Türkiye’nin bölgedeki sivil halkı IŞİD’ten koruması gerektiğini belirterek, aksi takdirde bunun sonuçlarının ağır olacağı uyarısında bulundu.

AB’nin BM Güvenlik Konseyi’ndeki 5 üye ülkesi (Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika, Polonya) adına açıklama yapan büyükelçiler, Türkiye’nin askeri operasyona derhal son vermesini istedi. Son gelişmelerin endişeyle karşıladığı belirtilen açıklamada, bölgede demografik bir değişiminin kabul edilemeyeceği ifade edildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ise ‘Türkiye’nin Suriye’de kurmayı planladığı gibi bir güvenli bölgeyi hayata geçirmesi takdirinde bile mültecilerin geri dönmesi için yeterli koşulları oluşturmayacağını’ belirterek demografiyi değiştirecek herhangi bir adımın kabul edilmeyeceğini aktardı.

Diplomatik kaynaklar, AB ülkelerinin bastırmasına rağmen 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nin Türkiye aleyhine ortak bir açıklama yapmaktan kaçındığını bildirdi. Bunda ABD ve Rusya’nın bir kınama açıklamasına karşı çıkmasının belirleyici olduğu, Çin’in ise çekimser kaldığı belirtiliyor. (Euronews, BBC Türkçe, Rudaw)

19.59 | “Operasyon derinliği 30 km olacak”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında, TSK’nin Suriye topraklarının 30 km kadar içine girileceği, daha aşağı inilmeyeceğini açıkladı.

19.42 | Norveç, Türkiye’ye silah ihracatını durdurdu

Türkiye’nin NATO’daki müttefiklerinden Norveç, Türkiye’ye her türlü silah ihracatını durdurduğunu açıkladı. Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, AFP’ye gönderdiği mailinde, “Durumun karmaşık olduğunu ve sürekli değiştiğini göz önüne alırsak, dışişleri bakanlığı bir önlem olarak Türkiye’ye savunma ya da farklı amaçlı kullanımlar için yeni ihracat taleplerine yanıt vermeme kararı aldı” dedi.

17.48 | Urfa ve Mardin’de en az 6 ölü, 69 yaralı

TSK ve beraberindeki cihatçı grupların Suriye’de Fırat’ın doğusunu hedef alan askeri müdahalesine paralel olarak sınırın Demokratik Suriye Güçleri kontrolündeki karşı tarafından fırlatılan roketler Mardin ve Urfa’da yerleşimlere denk geldi. Urfa ve Mardin Valiliklerinin açıklamalarına göre en az 6 kişi öldü, 69 kişi yaralandı.

Urfa Valiliği, Akçakale ve Ceylanpınar’a düşen havan topları sonucu üç kişinin yaşamını yitirdiğini, 45 kişinin de yaralandığını açıkladı. Mardin Valiliği ise Nusaybin’de üç kişinin hayatını kaybettiğini, 24 kişinin yaralandığını belirtti.

14.00 | Corbyn: Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyini işgal etmesi kabul edilemez

İngiltere’de ana muhalefette bulunan İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyini işgal etmesi kabul edilemez” dedi.

Corbyn şiddetin çözüm olmadığını, savaşı bitirmek için barış gerektiğini söyledi. Corbyn’in açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

Suriye’deki barış süreci, Kürtler için de barış ve güvenlik sağlamalı. Pervasız askeri müdahaleler İngiltere’yi de dünyayı da daha tehlikeli bir yer yaptı. Afganistan, Irak ve Libya’daki savaşlar felaketlere yol açan hatalardı. Bu terörizme karşı mücadele etmek yerine terörizmi besledi.

Kaynak: BBC Türkçe

14.50 | Ceylanpınar ve Akçakale’ye havan mermisi düştü

Urfa’nın Akçakale ilçesi’ne Suriye tarafından atılan 3 havan mermisi düştü. İlçe merkezine düşerek patlayan roket ve havanların şarapnellerinin çok sayıda yurttaşın yaralanmasına neden olduğu aktarıldı. Vatandaşların sınırdan uzaklaşmaları ve evlerine gitmeleri konusunda uyarılar yapıldı. Ceylanpınar ilçesine de havan mermisi atıldığı belirtilirken ölü ya da yaralı olmadığı aktarıldı.

12.45 | Lavrov: “Türkiye ile Suriye arasında diyalog başlatmaya çalışacağız” 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye ile Suriye arasında diyalog başlatmaya çalışacağız. Bunun iki tarafın da çıkarına olduğunu öngörmek için dayanaklarımız var” dedi.

12.40 | İran’dan Türkiye’ye çağrı 

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yayımlanan açıklamada Türkiye’nin Suriye’den askerlerini derhal çekmesi ve saldırıları durdurması çağrısı yapıldı.

11.10 | Cihatçılar sınıra gidiyor

Akçakale’de cihatçılar, onlarca zırhlı araç ve ağır makineli silahlarla sınıra doğru hareket ediyor.

08.45 | Ermenistan’dan Türkiye’ye kınama

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan, Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalesini kınadı ve bölgedeki azınlıklara zarar vereceğini söylediği bu müdahalenin durdurulması için uluslararası önlemlerin alınmasını istedi.

Ayrıca Tel Abyad’daki Ermeni ailelerin çatışmalardan etkilendiği ve tahliye edileceği belirtildi.

01.45 | QSD: 3 savaşçı, 5 de sivil yaşamını yitirdi

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) resmi hesabından yapılan açıklamada sınır boyunca düzenlenen bombardımanlarda 3 savaşçı ve 5 sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Mısır ve Irak liderlerinden Türkiye’ye karşı mutabakat 

Mısır devlet televizyonu Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Görüşmede Sisi ve Salih’in “Türkiye’nin Suriye’deki ilerlemesine karşı koymak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve birlikteliğini korumak için birlikte çalışma ve iletişimde kalmakta” anlaştıkları bildirildi.

00.36 | Pompeo: Türkiye’ye yeşil ışık yakmadık

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, PBS’e verdiği söyleşide Washington’ın Suriye’ye düzenlenen askeri harekât konusunda “yeşil ışık yakmadığını” söyledi. Pompeo, Ankara’nın ‘geçerli güvenlik kaygıları’ olduğunu da sözlerine ekleyen Pompeo, “Başkan Donald Trump, askerlerimizi zarar görecekleri yerden çıkarma yönünde bir karar aldı” dedi.

00.30 | AA: “YPG, Fırat Kalkanı bölgesinde saldırdı”

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, YPG, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alan Bab ilçesinin Diklabaş, Hazvan köyleri ile Azez’in Mare, Kel Cibrin, Kefer Haşir, Malikiye, Meranaz köylerindeki cihatçıların mevzilerine yönelik saldırı düzenledi.

00.15 | Milli Savunma Bakanlığı: “181 hedef vuruldu”

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 181 noktanın vurulduğu belirtildi.

00.08 | ABD senatosundan Erdoğan ve bakanlar için yaptırım teklifi

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Graham ve Demokrat Senatör Van Hollen, Türkiye’ye yönelik yaptırımlar konusunda anlaştıklarını duyurdu. Yaptırım listesinde Tayyip Erdoğan ve bakanlar bulunuyor.

Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden Erdoğan ve kabinesine yaptırım teklifi

00.02 | “Faşist Erdoğan”

Suriye’nin kuzeyinde halk TSK’nin saldırılarına karşı “Faşist Erdoğan” sloganları ile yürüyüş düzenliyor.

9 EKİM GELİŞMELERİ

23.48 | QSD: “TSK zırhlısını vurduk” 

QSD’nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Derik bölgesinin batısında bulunan Ayn Diwar köyünde TSK’ye ait zırhlı bir araç vuruldu.

23.20 | Bombardımanda bir çocuk hayatını kaybetti

Rojava Network’ün aktardığına göre, TSK’nin Kamışlı’ya gerçekleştirdiği saldırıda 6 yaşında  bir çocuk hayatını kaybetti.

23.14 | Trump: Umarım Erdoğan mantıklı davranır ama…

Beyaz Saray’da konuşan Donald Trump’ın açıklamalarının öne çıkan bölümleri:

-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kürtleri ortadan kaldırmaya çalışırsa ben de bu durumda onların ekonomisini ortadan kaldırırım. Umarım Erdoğan mantıklı davranır ama Türkiye’nin Kürtlerle uzun süredir düşman olduğunu biliyorum.

-Erdoğan’ı daha önce durdurdum. Sınırı aşarlarsa yaptırımlardan daha fazlasını uygularım. Onlar savaşmak istedi, o zaman böyle.

-Sonsuz savaşlara son verilmesi gerek, birçok kişi Suriye’den çekilme kararına destek veriyor.

-Avrupa’dan gelen tutuklu IŞİD savaşçılarını ülkelerinin geri alması gerekiyor. IŞİD’lilerle ya Türkler ya da Kürtler ilgilenir diye düşündük. IŞİD’liler kaçarsa Avrupa’ya kaçarlar, oraya gitmek istiyorlar.

-Obama’nın PKK ile işbirliği yaptı. Bu bir hataydı çünkü PKK Türkiye’nin “ölümcül düşmanı”.

-ABD’nin tarihinde yaptığı en büyük hata Ortadoğu’ya girmek.

-(Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın paylaşımları) Sanırım Lindsey Ortadoğu’da 200 yıl daha kalmak istiyordu ve yüz binlerce asker daha yollamak istiyordu.

23.08 | Akçakale’ye havan mermisi

Akçakale’de bir eve havan mermisi isabet etti.

22.38 | Bakanlık duyurdu, kara harekatı başladı

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin doğusuna kara harekatının başladığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre zırhlı araçlar ve komando birlikleri 20.42 itibariyle Tel Abyad’a hareket etti. Askeri birliklerin Fırat’ın doğusuna üç farklı noktadan giriş yaptıkları aktarılıyor.

21.50 | Kılıçdaroğlu: Süratle Şam’la iletişime geçilmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada Tayyip Erdoğan’ın kendisini arayarak harekâtla ilgili bilgi verdiğini söyledi ve Türkiye’nin ‘süratle’ Suriye yönetimiyle iletişime geçmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “İki ülke arasındaki ilişkinin düzelmesi, Suriye’nin terörden arındırılması açısından çok önemli” dedi.

21.40 | Kobanê’de şiddetli çatışmalar

Kobanê’nin doğusunda ve batısında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

21.30 | Trump: “NATO üyesi Türkiye Suriye’yi işgal etti”

ABD Başkanı Donald Trump’ın savaş başladıktan sonraki ilk açıklaması:

Bu sabah bir NATO üyesi olan Türkiye Suriye’yi işgal etti. ABD bu saldırıyı desteklememektedir ve Türkiye’ye bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu açık bir şekilde söylemiştir. Bölgede hiçbir Amerikan askeri bulunmamaktadır. Siyasi arenaya girdiğim ilk günden beri, bu sonsuz ve anlamsız savaşları, özellikle de ABD’nin fayda görmediklerini- savaşmayı istemediğimi açık bir şekilde söyledim.

Türkiye sivilleri, Hrıstiyanlar dahil olmak şekilde dini azınlıkları korumayı ve herhangi bir insani kriz yaşanmamasını taahhüt etmiştir ve biz de onların bu taahhüte bağlı kalmasını sağlayacağız.

Buna ek olarak Türkiye şimdi yakalanan bütün IŞİD savaşçılarının tutuklu kalmasından ve IŞİD’in hiçbir şekilde tekrar  oluşmamasından sorumludur. Türkiye’nin verdiği taahhütlere uymasını bekliyoruz. Durumu yakından takip etmeye devam edeceğiz.

21.05 | Sınır hattındaki birçok bölge bombalanıyor 

Serekaniye, Tel Abyad ve Kamışlı dahil olmak üzere sınırdaki birçok bölge TSK tarafından karadan ve havadan bombalanıyor.

21.05 | Fransa’dan “saldırı durdurulsun” açıklaması

Fransa Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye’nin Suriye’ye saldırısı durmak zorunda” denildi.

20.47 | Mısır: “Kabul edilemez bir saldırı”

Reuters’in haberine göre Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik saldırısı üzerine Arap Birliği’ni olağanüstü gündemle toplanmaya çağırdı.

20.15 | Trump: “Bu sabah NATO üyesi Türkiye Suriye’yi işgal etti”

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Trump “Bu sabah NATO üyesi Türkiye Suriye’yi işgal etti. ABD bu saldırıya onay vermemektedir. Türkiye’ye de bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu net bir şekilde iletmiştir” dedi.

19.50 | Tel Abyad obüslerle vuruluyor

Tel Abyad (Gire Spi) kent merkezi obüslerle vuruluyor. QSD güçleri de karşılık veriyor

19.21 | Maas: “IŞİD’in yeniden güç kazanması riski var”

DW Türkçe’nin haberine göre Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Türkiye’yi harekatı sona erdirmeye ve güvenlik çıkarlarını barışçı yollardan izlemeye çağırıyoruz” dedi.

19.17 | Cabarov: “Rusya çatışmaya dahil olmayacak”

Rus Senatör Vladimir Cabarov, Rusya’nın Türkiye ile Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağını söyledi.

18.49 | BM’den “acil toplanma” kararı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), yarın Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından acil olarak toplanacak.

18.21 | Mişrafa köyünde 2 sivil hayatını kaybetti

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) paylaştığı bilgiye göre, TSK’nin hava bombardımanı sonucu Resulayn’ın (Serekaniye) batısındaki Mişrafa köyünde iki sivil hayatını kaybetti, iki de yaralı var.

18.10 | Urfa Valiliği’nden “Özel Güvenlik Bölgesi” ilanı

Urfa Valiliği, Suriye sınır hattını “Özel Güvenlik Bölgesi” olarak ilan etti.

18.06 | QSD Kamışlı ve Derbesiye’den karşılık veriyor

QSD, TSK’ye Cizire bölgesinden Kamışlı ve Derbesiye gibi yerlerde karşılık veriyor.

17.41 | QSD’den uçuşa yasak bölge çağrısı

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), ABD ve koalisyon güçlerinden halkın korunması için uçuşa yasak bölge ilan etmesini istedi.

17.40 | Ceylanpınar’a havan mermisi düştü

Urfa’nın Ceylanpınar ilçe merkezine 2 havan mermisi düştü.

17.34 | İngiltere ve Fransa’dan BM Güvenlik Konseyi toplantısına çağrı

Fransa ve İngiltere, Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı operasyon için BM Güvenlik Konseyi’ne toplanma çağrısı yapacak.

17.18 | AB’den Türkiye’ye “itidal” çağrısı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker “Plan, sözde bir güvenli bölge oluşturulmasını da içeriyorsa, AB’den hiçbir şekilde maliyetini üstlenmesini beklemeyin” diyerek Ankara’ya itidal çağrısı yaptı.

16.35 | TSK’den Serêkaniyê’ye hava saldırısı

TSK savaş uçakları, Serêkaniyê’nin Mişrafa köyünü bombaladı.

16.34 | Tel Abyad’a top atışları

TSK, Tel Abyad’ı (Gire Spi) top atışı ile vuruyor.

16.10 | Erdoğan savaşın başladığını duyurdu

Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından Suriye’nin kuzeyine yönelik savaşın başladığını duyurdu.

15.09 | Erdoğan ve Putin arasında Suriye konulu telefon görüşmesi

Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefonla Suriye operasyonunu görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, görüşmede Fırat’ın doğusuna düzenlenmesi planlanan askeri harekatın Suriye’nin barış ve istikrara kavuşmasına katkıda bulunacağını ve Suriye’deki siyasi sürecin önünü açacağını ifade etti.

Suriye halkının hak ve menfaatlerinin korunmasının Türkiye açısından asli bir unsur olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin Rusya Federasyonu’nun bu süreçteki yapıcı tutumunu takdir ettiğini kaydetti.

15.00 | Macron, QSD Sözcüsü ile görüştü

Fransa Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un QSD Sözcüsü Cihane Ahmed ile yüz yüze görüştüğü duyuruldu. Açıklamaya göre Macron, Ahmed’e, Fransa’nın IŞİD’e karşı verdiği savaşta QSD ile dayanışma içinde olduğunu söyledi. Ayrıca görüşme için “Türkiye’nin Suriye’ye operasyon ihtimali karşısında Fransa’nın çok endişeli olmaya devam ettiğini teyit için fırsat oluşturdu” denildi.

14.36 | Trump: “Avrupa’nın almadığı IŞİD savaşçılarının sorumluluğunu Türkiye üstlenmeli” 

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından paylaştığı yeni mesajında “Farklı gruplar arsındaki çatışmalar yüzlerce yıldır sürüyor. ABD, Ortadoğu’ya asla girmemeliydi. 50 askerimizi çektik. Avrupa’nın geri almayı reddettiği esir IŞİD savaşçılarının sorumluluğunu Türkiye almalı. Bu aptal sonu gelmez savaşlar bizim için artık sona eriyor” dedi.

14.36 | Şam: “Türk saldırganlığına tüm meşru araçlarla karşı koymakta kararlıyız”

Suriye Dışişleri Bakanlığı, resmi haber ajansı SANA aracılığıyla, Türkiye’nin Suriye operasyonuna yönelik olarak “Suriye, Türk rejiminin pervasız açıklamalarıyla düşmanca niyetlerini ve Suriye sınırlarındaki askeri yığılmayı en güçlü ifadelerle kınamaktadır. Suriye, Türk saldırganlığına tüm meşru araçlarla karşı koymakta kararlıdır” açıklamasında bulundu.

12.30 | HDP, HDK, DTK, DBP’den ortak açıklama

HDP, HDK, DTK ve DBP, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük savaş tehditlerine ilişkin bir ortak toplantı düzenledi. HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, iktidara “dur” demenin bütün Türkiye halklarının sorumluluğu olduğunu belirterek, “Bu savaşı durduralım, ölüm iradesine karşı yaşamı savunalımçağrısı yaptı.

12.10 | Akar: “Hazırlıklar sürüyor”

DHA’da yer alan habere göre Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Harekat ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte, intikaller, hazırlıklar sürmekte. Bunları da komutan arkadaşlarımızla birlikte yakinen takip etmekteyiz” dedi.

11.30 | Ruhani: “Fırat’ın doğusuna Suriye ordusu konuşlanmalı”

İran Resmi Haber Ajansı IRNA’ya açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Türkiye güney sınırındaki endişeleri konusunda haklı” dedi. “Bölgeye Suriye ordusu konuşlanmalı” diyen Ruhani Kürtlerin de Suriye ordusunu desteklemesini önerdi.

10.27 | Kuzey ve Doğu Suriye’de savaşa karşı seferberlik çağrısı

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin Kuzey ve doğu Suriye’ye yönelik operasyon tehdidine karşı seferberlik ilan etti. Seferberlik ilanıyla birlikte tüm halk sınırlara yönelmeye çağrıldı.

Yönetim’den yapılan açıklamada “Yaşananlar karşısında tüm sorumluluğun Birleşmiş Milletler’e ve tüm kurumlarına, ABD’ye, Avrupa Birliği’ne, Rusya’ya ve Suriye’ye müdahil tüm ülkelere ait olduğunu belirtiyor; tüm kuruluşlara ve ülkelere, Kuzey ve Doğu Suriye halkına zarar gelmemesi ve insanlık krizi yaşanmaması için çağrı yapıyoruz” denildi.

09.59 | Barzani: “Kürtlerin kanı paradan ve silahtan çok daha değerlidir”

Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani, “Sayın Başkan Trump, lütfen biliniz ki Kürdistan halkı her zaman sadece kendi haklarının peşinde olmuştur. Peşmerge IŞİD’i alt etti ve teröre karşı koalisyonun etkin bir parçası oldu. Kürtlerin kanı paradan ve silahlardan çok daha değerlidir. Teşekkür ederim” paylaşımında bulundu.

09.55 | Lavrov: “Rusya çözüm için Şam ve Kürtlerle temas kurdu”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile dün (8 Ekim) bir telefon görüşmesi yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması prensibine bağlı kalacağını belirttiğini aktararak, Rusya’nın Türkiye-Suriye sınırındaki sorunların çözümüne sevk etmek için Suriye’deki Kürtler ve Şam’la temas kurduğunu belirtti.

Suriye’de Kürtlerin yaşadığı bölgelerde ABD’nin devlet benzeri bir yapı oluşturduğunu hatırlatan Lavrov, Amerikan askerlerinin bölgeden çekilmesine ilişkin çelişkili sinyaller gönderen ABD’yi “çok tehlikeli bir oyun” oynamakla suçladı.

03.13 | Savaşın başlaması an meselesi

Washington Post yazarı David Ignatius, kaynaklarının kendisine ABD’li yetkililerin Kürtlere, “Önümüzdeki 24 saat içinde Türkler havadan ve karadan saldıracak” diye bilgi verdiğini, hedefin Tel Abyad ve Resulayn olduğunu öne sürdü. Ignatius’un tweet’lerine göre ABD bunu engellemek için hiçbir şey yapmayacak, Türkiye Rusya ile de koordinasyon halinde hareket edecek ve Suriye ordusu da Tabka bölgesinden Demokratik Suriye Güçleri kontrolündeki alanlara girecek.

02.06 | IŞİD Rakka’da saldırıya geçti

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Türkiye’nin saldırısı beklenirken IŞİD’in bu durumu fırsat bilerek Rakka’da üç intihar saldırısı düzenlediğini duyurdu.

8 EKİM

Savaş tezkeresi kabul edildi 

Tayyip Erdoğan’a Irak ve Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon başlatma izni veren savaş tezkeresi AKP, CHP, MHP ve İyi Parti’nin oylarıyla kabul edildi.

Savaş tezkeresi, Meclis’te kabul edildi

İlgili haberler:

Sendika.Org