Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başlıyor

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) 9 Ekim'de başlıyor. Festivalde Türkiye'den Fethi Kayaalp büyük ödülü için 'Ovacık' ve 'Ab-ı Hayat - Istranca' filmleri yarışacak

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başlıyor

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) 9 Ekim’de başlıyor. Festival kapsamında 60 belgesel filmi izleyiciyle buluşacak. Ayrıca BIFED, her sene olduğu gibi bu yıl da festivale katılan filmlerden katılım ücreti almayacak.

Festivalde, Fethi Kayaalp Büyük Ödülü’nün yanı sıra 2. ve 3. olan filmlere ödül verilirken, ayrıca bir de Gaia Öğrenci Ödülü verilecek. Festival filmlerinin yönetmen koltuğunda ağırlıklı olarak kadınlar yer alıyor. Ayrıca katılımcılar, yetişkinlere ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları ile zamanı dolu dolu geçirecekler. Programda Afganistan’daki iç savaşın hayatlarını mahvetmesine engel olamayan üç arkadaşın Türkiye’ye gelmesi ve onlar için yeni bir mücadelenin başlangıcını konu edinen “Başka Sınırlar” da yer alıyor.  Ayrıca“Kökler Arasında” belgeseli de  yerel tohumların kaybolmaması ve sürdürülebilirliği konusunda mücadele eden Türkiye’nin ilk yerel tohum derneği olan Karaot Tohum Derneği’nin çalışmalarını anlatarak festivaldeki programda yerini aldı.

Finalistler belli oldu

BIFED Fethi Kayaalp büyük ödülü için yarışacak finalist filmler belli oldu. Filmlerin 15’i yabancı yapım olmakla birlikte 2 tane de yerli yapım bulunuyor.

Finalist olarak belirlenen yerli yapımlardan Ayşegül Selenga Taşkent’in ‘Ovacık’ filmi, 31 Mart seçimlerinin ardından Tunceli Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Maçoğlu’nun, Ovacık Belediye Başkanı olduğu 2014 – 2019 yılları arasındaki dönemde, halkla birlikte ilaçsız tarım yaptıkları süreci bir dayanışma öyküsü olarak izleyiciye sunuyor.

BIFED’de ödül için yarışacak olan Racia Adar’ın  ‘Ab-ı Hayat – Istranca’ filmi ise Istranca Ormanları’nda saldırı altında olan taş ocaklarına; ekosistemi, ağaçları, suları ve hayvanları koruyan insanların öyküsü aracılığıyla bakıyor.

BIFED, bu yılki filmleri seçerken ana temaları olan başta altın madeni olmak üzere maden ve taş ocaklarına direnen yerel halkın mücadelelerine, asbest ve petrolün yarattığı geri dönüşsüz sağlık problemlerine, HES projeleri sebebiyle zarar gören su kaynaklarına ve çok sayıda başka ekolojik probleme değinen filme programında yer veriyor.

Mozambik’ten Kanada’ya çeşitli ülkelerden Uluslararası Yarışma için seçilen filmlerin tam listesi şöyle:

 1. Ab-ı Hayat – Istranca, Racia Adar, Türkiye 2018, 45’
 2. Altın İçin Ölmek, Catherine Meyburgh ve Richard Pakleppa, Güney Afrika, Lesoto, Mozambik, Svaziland, 2018, 98’
 3. Andrés Carrasco – Rahatsız Edici Bilim, Valeria Tucci, Arjantin, 2019, 72’
 4. Asit Ormanı, Rugilé Brazdzlukaité, Litvanya, 2018, 63’
 5. Cereyan Al, Shasha Nakhai, Kanada, 2018, 78’
 6. Coğrafyacı ve Ada, Christine Bouteiller, Fransa, 2018, 71’
 7. Adil Tüccarlar, Nino Jacusso, İsviçre, 2018, 90’
 8. Gençlik Durdurulamaz, Slater Jewell-Kemker, Kanada, 2018, 87’
 9. Hasarsız, Rožle BregarMatic Oblak ve Miha Avguštin, Slovenya, 2018, 51’
 10. Hayat Öldürücüdür, Alessandro Rossi ve Michele Mellara, İtalya, 2019, 88’
 11. Her Yönden Mızraklar, Christopher Walker, Ekvador, USA, 2018, 90’
 12. Irmak, Christian Tapies Goldenberg, Arjantin, 2018, 70’
 13. Nefessiz, Daniel Lambo, Belçika, 2018, 75’
 14. Ovacık, Ayşegül Selenga Taşkent, Türkiye, 2019, 92’
 15. Soyalizm, Stefano Liberti ve Enrico Parenti, İtalya, 2018, 65’
 16. Toprak, Nikolaus Geyrhalter, Avusturya, 2019, 115’
 17. Zaman Hırsızları, Cosima Dannoritzer, İspanya, Fransa, 2018, 84’

Festival kapsamında gösterilecek belgesel filmlerin programı için tıklayınız!

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali yürütücülerinden Petra Holzer: “Hakikatin anlatılmasına yer vermek istedik

Sendika.Org