Gazetecilere gözaltı: Diler ve Demir adli kontrolle serbest bırakıldı

BirGün gazetesi internet sorumlusu Hakan Demir sabaha karşı evinde ve Diken yaziişleri müdürü Gökhan Fatih Diler ise Şişli'deki ofisinden gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen gazeteciler "yurtdışına çıkış yasağı" kararıyla serbest bırakıldı

Gazetecilere gözaltı: Diler ve Demir adli kontrolle serbest bırakıldı

BirGün gazetesinin haberine göre, bu sabah BirGün.Net sorumlusu Hakan Demir, evinin basılarak gözaltına alındı. Demir’in “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi. Adliye’ye sevk edilen Demir, hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı verilerek serbest bırakıldı.

Diken’in sorumlu yazıişleri müdürü Fatih Gökhan Diler de gözaltına alındı. Şişli’deki ofisine bugün öğle saatlerinde gelen polis, savcılığın talimatı olduğunu söyledi. Diler, emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Diler’in, Demokratik Suriye Güçleri (DGS) sözcüsünün açıklamasının yer aldığı bir haber nedeniyle gözaltına alındığı öğrenilirken, hakkında “yurt dışuna çıkış yasağı” kararı verilerek serbest bırakıldı.

TSK’nin başlattığı operasyonla ilgili dün gece, 78 kişi hakkında yasal işlemler başlatılmıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Barış Pınarı Harekatı üzerinden ülkemiz aleyhinde kara propaganda yaparak halkı kin ve nefrete tahrik eden, güvenlik güçlerimizin itibarını zedelemek maksadıyla kaynaksız ve yalan paylaşımlarda bulunan, terör örgütü propagandası yaptığı görülen 78 şahıs ile ilgili gerekli yasal işlemlere başlanılmıştır” ifadeleri yer almıştı.

Sendika.Org