Bir o yana, bir bu yana: Kılıçdaroğlu tezkereye “içi yana yana” evet diyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Irak ve Suriye'ye yönelik sınır ötesi operasyon yetkisini 1 yıl daha uzatacak tezkere hakkında "İçimiz yana yana evet diyeceğiz" açıklamasında bulundu

Bir o yana, bir bu yana: Kılıçdaroğlu tezkereye “içi yana yana” evet diyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün düzenlenen CHP grup toplantısında Irak ve Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon yetkisini 1 yıl daha uzatan tezkere hakkında “Tezkere bugün görüşülecek. Oradaki askerimizin burnunun kanamaması için içimiz yana yana evet diyeceğiz” açıklamasında bulundu.

“Emperyal güçlerin neden oyuncağı oluyoruz?” diye soran Kılıçdaroğlu konuşmasını “ABD ile Rusya’dan ayrı ayrı talimat alan bir saray devletine dönüştük” diye sürdürdü.

En baştan “bu bataklığa girmeyin” dediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Suriye politikasından Amerika, Rusya karşı çıkarken biz zararlı çıktık” dedi.

Kılıçdaroğlu: “Altı okumuzdan birisi milliyetçilik”

“En büyük zararı Suriye’deki Türkmen kardeşlerimiz gördü” diyerek sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

Ben onlar gibi değilim, gerçek milliyetçiyim. Memleketimi savunurum ben, bayrağımı, vatanımı savunurum. Altı okumuzdan birisi milliyetçilik.

Öztrak: “Suriye’deki barışın en kısa yolu Şam ile Ankara arasındaki yol”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak dün (7 Ekim) düzenlediği basın toplantısında Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri operasyonla ilgili olarak “Milletimizin geleceğini Ortadoğu bataklığına saplamaktan çekinmiyorlar” diye konuşmuş, “Suriye’deki barışın en kısa yolu Şam ile Ankara arasındaki yol” diyerek Türkiye’nin Esad ile diyalog sürecine girmesi gerektiğine işaret etmişti.

CHP Grup Başkanvekili Özkoç: “Siyasi istikbal uğruna askerler Ortadoğu bataklığına itilmemeli”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da 7 Ekim sabahı yaptığı paylaşımla Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeydoğusuna başlatacağını açıkladığı askeri operasyona tepki göstermiş, “Siyasi istikbal uğruna askerlerin Suriye’ye itilmemesi gerektiğini” söylemişti.

Beyaz Saray açıklamasının ardından AKP iktidarının Suriye’nin kuzeydoğusunda yeni bir savaş başlatma olasılığı  giderek güç kazanırken CHP Parti Sözcüsü ve Grup Başkanvekilinden gelen “Ortadoğu bataklığına girmeyelim” açıklamalarına karşılık Kılıçdaroğlu’nun tezkere oylamasına “Evet diyeceğiz” açıklaması, CHP’nin her kritik dönemeçte AKP’nin istediğini verme tutumunda bir değişiklik olmadığını gösterdi.

İlgili haberler:

Sendika.Org