Berfin Özek: “Kadın dayanışması olmadan başaramazdım”

Casim Ozan Çeltik’in kezzaplı saldırısı sonucunda yaralanan Berfin Özek, kadınların dayanışmasıyla yeniden sokağa çıkabildiğini ve iyileşme umudunu taşıdığını söyledi. "Çektiğim acıların ne tarifi olur ne telafisi olur" diyen Berfin, tek isteği sanığın müebbet hapis cezası alması

Berfin Özek: “Kadın dayanışması olmadan başaramazdım”

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 15 Ocak’ta Casim Ozan Çeltik’in kezzaplı saldırısı sonucunda yaralanan Berfin Özek, Bodrum’da tedavi gördüğü özel bir hastaneden izinli çıkarak evine döndü. Burada sorularımızı yanıtlayan Berfin Özek, saldırı sonrasında iyileşeceğine dair hiç umudunun olmadığını ancak kadınların başlattığı kampanya ile tedavi sürecinin başladığını söyledi.

“İyileşeceğimi düşünmüyordum”

17 Haziran’da ilk ameliyatını olduğunu aktaran Özek, “O süreç ile şu anki durum arasında çok büyük farklar var tabi ki. Ağzımı kapatamıyordum; yemek yiyemiyordum; göz kapaklarım yoktu. Şu an daha rahat bir şekilde yemek yiyebiliyorum. Ağzımı açıp kapatabiliyorum. Kadın dayanışması olmadan bu ameliyatın gerçekleşebileceğini sanmıyorum. Çünkü onlar olmasaydı ben bu iyileşmeyi gösteremezdim diye düşünüyorum” dedi.

“İnsanların içine çıkabiliyorum”

Artık evden dışarıya çıkabildiğini ifade eden Özek, kadınların kendisi için verdiği mücadeleyle sağlık durumunun iyi bir noktaya geldiğini söyledi. İlk süreçte karşılaştığı muameleyi de anlatan Özek, “İlk zamanlar çocuklar hatta insanlar benden korkuyorlardı. Gerçekten bu çok zoruma gidiyordu. Dışarıya dahi çıkmak istemiyordum. Ameliyatlardan sonra biraz daha iyi olduğumu fark ettikten sonra mutlu oldum. Şu an sağlık durumum iyi. Ameliyatlarım devam edecek. İki ameliyat kaldı. Bir ay içerisinde tekrardan Bodrum’a gideceğiz” diye belirtti.

“Acıların ne tarifi ne de telafisi olur”

Kendisine bunları yaşatan sanığa en ağır cezanın verilmesini isteyen Özek, “Sanığın müebbet ceza alması dahi az kalır. Çünkü benim çektiğim acılar, ailemin çektiği acılar… Bunun ne tarifi olur ne telafisi olur.  Oradan bakınca nasıl göründüğünü bilmiyorum ama çok acılar çektik. Geçen 7-8 ay boyunca ölüp ölüp dirildim. Onun ömür boyu hapiste kalmasını istiyorum. Benim çektiğim acıları çekmez ama hiç çıkmasın istiyorum” diyerek yaşadığı acıyı dile getirdi.

“Kadınlara yardım etmek istiyorum”

Kadınların erkek şiddetine karşı kendilerini korunması gerektiğine işaret eden Özek, “Ancak kadınlar kendisini ne kadar korursa korusun karşıdaki cahilse, vicdansızsa bu şiddete maruz kalıyor. Gelecekte okumak istiyorum ve kadınlara yardım etmek istiyorum. Çok fazla çaresiz insan var. Şiddet mağduru, hasta insanları hepimiz çevremizde görüyoruz. Ben de okuyup bu insanlara yararlı biri olmak istiyorum. Doktorum o kadar iyi ve başarılı ki benim umut ışığım oldu. Çünkü tamamen umutsuzduk, onun yaptıklarını gördükten sonra bizim ışıklarımız yeniden yanmaya başladı. Ona sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı /Hamdullah Kesen