BEDAŞ yalnızca dirimizi değil ölümüzü de soyuyor: Ölüler fatura ödeyebilir ama para iadesi alamaz

BEDAŞ abonesi olmak için kişisel bir sözleşme yapıyor, sözleşme sonlandırıldığında geri ödeneceği taahhüdüyle 178,8 TL tutarında bir Güvence Bedeli ödüyorsunuz. Aboneliğiniz bazen ortak kullanım alanında oluyor ve ölümünüzün ardından faturalar diğer kullanıcılar tarafından ödenmeye devam ediyor. BEDAŞ ölüp ölmediğinize bakmadan o parayı da alıyor ama öldüğünüz gerekçesiyle gelip elektriği kesebiliyor ve elektriğin bağlanması için bir kez daha Güvence Bedeli ödenmesini istiyor

BEDAŞ yalnızca dirimizi değil ölümüzü de soyuyor: Ölüler fatura ödeyebilir ama para iadesi alamaz

İstanbul’un Kağıthane ilçesine bağlı Yahya Kemal Mahallesi’nde ikamet eden Mehmet Y. bir yıl önce yaşamını yitirdi. Mehmet Y. adına kayıtlı olan apartman otomatiği elektrik aboneliği ise sonlandırılmadı ve faturalar apartman sakinleri tarafından düzenli olarak ödendi. Ancak BEDAŞ yetkilileri geçtiğimiz günlerde Mehmet Y.’nin vefatını gerekçe göstererek apartman otomatiğinin elektriğini kesti.

“Biz ölen şahıs adına sözleşme yaptık. Bu sözleşme geçersiz” diyen BEDAŞ yetkilileri elektriğin yeniden bağlanması için binada oturan başka bir yurttaşın BEDAŞ’a başvurması ve yeni bir sözleşme yapması gerektiğini söyledi.

Yeni bir sözleşmede Güvence Bedeli olarak 178,8 TL. Eski abonenin sözleşmesi iptal olduğundan, daha önce geri ödeme taahhüdüyle alınan o ücreti geri alabilmek için sözleşme sahibinin yakınlarının mirasçıları ortak bir vekalet ile gidip alması gerekiyor. Bu durumda yapacakları masraf alacakları paradan daha fazla olduğu için yurttaşlar alacaklarından vazgeçiyor.

Böylece yaşamını yitiren yurttaşların BEDAŞ’a ödediği Güvence Bedeli şirketin kasasında kalıyor ve aboneliği devam ettiren yurttaşlar yeniden para ödemek zorunda kalıyor.

“Yurttaşların mağdur edilmesi engellenmelidir”

DİSK Enerji Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, benzer vakaların İstanbul’un pek çok mahallesinde görüldüğünü belirterek, elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirmesi sonrası kamu hizmeti mantığının bütünüyle terk edilip kârlılığa odaklı uygulamaların öne çıktığına dikkat çekiyor:

Arkasına iktidar desteğini alan BEDAŞ yönetimi elektrik dağıtım işinin bir kamu hizmeti olduğunu unutup her gün gözünü halkın cebine ve işçilerinin alın terine dikmiş vaziyette. En ufak bir işçilerinin hak arama talebinde tereddütsüz tazminatsız işten atan BEDAŞ yönetimi mesele kendi çıkarı olunca olmadık yöntemler geliştirip halkın sırtından kasalarını doldurmanın derdinde. BEDAŞ bu uygulamaya derhal son vermeli. Yurttaşların mağdur edilmesi engellenmeli.

Av. Erdem: Faturasını ödeyen abonelerin elektriğini kesmek açık hukuksuzluktur

Konu ile görüşlerine başvurduğumuz Halkevleri Hukuk Dairesi avukatlarından Mehmet Ümit Erdem de elektrik dağıtımının kamusal bir hizmet olduğunu, kurumun önceliğinin kamusal hizmetin vatandaşlara sunumunun sağlanması olması gerektiğini belirtiyor.

Erdem ortak alan elektriğinin “sözleşme sahibi öldü” diye bildirimsiz kesilemeyeceğine dikkat çekiyor:

Fatura ödenmediğinde bile elektrik kesilmesinin belirti şartlara bağlandığı bir sistemde faturasını ödeyen abonelerin elektriğini kesmek açık hukuksuzluktur. Daha da önemlisi; asansör, kalorifer, sıcak su, hidrofor, otomat gibi ana hizmetlerin verildiği ortak alan elektriğinin bildirimsiz kesilmesi vahim sonuçlar doğurabilecektir. Kurumun yazılı bildirim yaparak makul bir süre vermesi gerekmektedir.

Sendika.Org