Antalya’da elektrik zammı protestosu: “Halkın sırtından inin”

EPDK’nın yaptığı son yüzde 15’lik zamla bir yıl içerisinde yüzde 60 zamlanan elektrik fiyatları Antalya Halkevi tarafından Attalos Meydanı’nda protesto edildi

Antalya’da elektrik zammı protestosu: “Halkın sırtından inin”

Son gelen yüzde 15’lik zamla birlikte elektrik fiyatlarının Ağustos 2018’den itibaren yüzde 60 artmasına karşı protesto eylemleri sürüyor. Antalya Halkevi, Attalos Meydanı’nda yaptığı açıklama ile zamları protesto etti.

Antalya Sokakları’nın haberine göre, basın açıklaması öncesi konuşma yapan Halkevleri Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Kutay Meriç “Yandaş enerji şirketlerinin borçlarını biz ödemeyeceğiz. Bütün bu krizin yükünü halka yükleyemezsiniz, halkın sırtından inin” dedi.

Yandaş şirketlerin korunarak vatandaşa yüklenildiğini vurgulayan Kutay Meriç  “Otomotiv ve inşaat şirketlerini kurtarmak için devlet bankalarının kasalarından para ödenmektedir. Düşük faizli kredi verilerek, bizim vergilerimizle bu şirketlere peşkeş çekilmektedir” dedi.

Meriç’in yaptığı konuşmanın ardından Antalya Halkevi Şube Başkanı Hüseyin Ayçiçek basın açıklamasını okudu.

Zam yağmuru devam ediyor

Ayçiçek yaptığı açıklamada “Zam yağmuru devam ediyor. Elektriğe 3 ay sonra ikinci kez yüzde 15 zam yapıldı, geçtiğimiz Temmuz’da da yüzde 15 yapılmıştı. Kışa girerken yoksul halkın temel ısınma aracı olan elektriğe üç ayda toplamda yüzde 32 zam yapması, AKP’nin krizi halkın sırtına yüklemekte ne kadar acımasız davrandığının göstergesidir. Dört kişilik bir ailenin asgari tüketimi olan 230 kWh elektriğe 4 ay önce 123 TL öderken bu aydan itibaren 163 TL ödeyeceğiz” dedi.

AKP yandaşları kurtarma derdinde

Türkiye’de enerji alanında faaliyet gösteren 300’e yakın şirketin yaklaşık yüzde 60-70’inin AKP döneminde enerji sektörüne girdiğini ve bu şirketlerin dövizle aldıkları kredi borçlarını bir süredir ödeme güçlüğü çektiğini aktaran Ayçiçek, devamında şunları söyledi:

BDDK’nın verilerine göre enerji şirketlerine ait 13 milyar dolar borç şimdiden batık durumundadır. İktidar bunları kurtarma derdindedir. Özel bankalar bu şirketlere borç vermek istemediklerinden kamu bankaları bu şirketlere ödenmeyeceğini bile bile yeni krediler açmakta ve halkın parası bu yolla da riske atılmaktadır.

AKP’nin kurduğu rejimin duvarında “Egemenlik kayıtsız şartsız sermayenindir” yazmaktadır. 17 yıllık AKP iktidarının ülkeyi getirdiği nokta asalaklara hizmet eden bir ekonomik sistemdir.

230 kwh elektrik halka ücretsiz sağlanmalıdır

Hüseyin Ayçiçek enerji üretimi ve dağıtımının kamulaştırılması gerektiğine vurgu yaparak “Kamu kaynaklarının şirketlere peşkeş çekilmesine son verilmelidir. Enerji üretimi ve dağıtımı acilen kamulaştırılmalı ve asgari insani tüketim miktarı olan 230 kWh elektrik halka ücretsiz sağlanmalıdır” dedi.

Sendika.Org