ABD’den Soçi açıklaması: “Türkiye bundan çok fazla şey kazanmadı, YPG oyun dışı kalmadı”

Erdoğan ve Putin arasında varılan Suriye mutabakatına ABD cephesinden ilk tepki Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’den geldi. Jeffrey, “Türkiye bundan çok fazla şey kazanmadı. Rusya’dan ABD’den aldığından daha azını aldı. YPG oyun dışı kalmadı” dedi

ABD’den Soçi açıklaması: “Türkiye bundan çok fazla şey kazanmadı, YPG oyun dışı kalmadı”

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD Senatosu’nın Dış İlişkiler Komisyonu’nda, Erdoğan ve Putin arasında varılan mutabakat ile ilgili senatörlerden gelen soruları yanıtladı.

SOÇİ’NİN KAZANANI MOSKOVA VE ŞAM: GÖZLEM NOKTASI KURULMAYACAK, ERDOĞAN ELİNDEKİYLE YETİNECEK

Jeffrey gelen sorular üzerine Soçi mutabakatını şu sözlerle değerlendirdi:

Rusya bizim Türkiye ile yaptığımız anlaşmadan kopya çekerek pek çok açıdan bizimkine benzeyen bir anlaşma yaptı. Ama Türkiye bundan çok fazla şey kazanmadı. Türkiye Rusya’dan ABD’den aldığından daha azını aldı. Ama bu süreçte Suriye’nin kuzeydoğusunu karıştırdı, IŞİD mücadelesinin altını oydu, Rusları ve rejimi herkes için trajik olacak şekilde dahil etti

“Soçi mutabakatıyla YPG geri çekildi ama oyun dışı kalmadı”

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Soçi mutabakatını Türkiye’nin Suriye’deki hedefleri açısından değerlendiren Jeffrey, “YPG geri çekildi ama tam anlamıyla yenilgiye uğratılmadı ya da oyun dışı kalmadı. Yani Türkiye’nin amaçlarından biri gerçekleşmedi. Bence boşluklarla dolu. Türklerin yol almasını durduracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye komutasındaki muhalif güçler en az bir kez savaş suçu işledi”

Jeffrey, Türkiye’nin harekat sırasında savaş suçu işlenip işlenmediği sorusuna, “Türkiye destekli ve Türkiye komutasında bulunan muhalif güçlerin en az bir kere savaş suçu işlediklerini söyleyebiliriz. Türkiye’den bu konuda açıklama talep ettik” yanıtını verdi.

Senatörlerin Trump yönetiminin Suriye politikası konusunda sert sorularla sıkıştırdığı Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Başkan Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı öncesinde kendisine danışılmadığını belirtti. Jeffrey, oturumda Trump yönetiminin Türkiye’ye Suriye operasyonu konusunda net ve sert bir mesaj vermediği yönündeki eleştirilerin sorulduğu bölümde “ABD askerleri bir NATO müttefikine karşı savaşma emrini alsaydı, Türkler belki iki kez düşünebilirdi. Ama ABD askerlerine bu emir verilmedi” dedi.

Jeffrey, Türkiye ile geçtiğimiz hafta varılan uzlaşma konusunda “SDG komutanı Mazlum Kobani bize yazılı bir mektup gönderdi. Anlaşmanın koşullarını yerine getirdiklerini söyledi. Türk tarafını bekliyoruz. Türklere de sahada gördükleri bir durum varsa bize bildirmelerini söyledik” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org