ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’ye yönelik yaptırım tasarısını kabul etti

TSK ve cihatçıların Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonu ile gündeme gelen yaptırım tasarısı 403’e karşı 16 oyla Temsilciler Meclisinde kabul edildi. Tasarı senatoda oylandıktan sonra Trump’a gidecek

ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’ye yönelik yaptırım tasarısını kabul etti

TSK ve cihatçıların Kuzey Suriye’ye yönelik askeri operasyonuna karşı ABD Kongresi’nin alt meclisi Temsilciler Meclisi’ne sunulan yaptırım yasa tasarısı 403’e 16 oyla kabul edildi. Tasarı Senato’da da onaylanırsa Başkan Trump’a gidecek.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi mensubu Gus Bilirakis, yaptığı açıklamada “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt müttefiklerimize karşı yürüttüğü mevcut eylemler son derece endişe verici ve korkunç insan hakları ihlallerine katlanamayız ve izin veremeyiz” dedi.

Pakette Erdoğan, ailesi ve bakanlar da var

Tasarıda Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez hakkında vize ambargosu talep edilirken, Erdoğan’ın mal varlığı ile ilgili de rapor istendi.

TSK’ya destek sağlayan yabancılara da yaptırım

Tasarı yürürlüğe girerse ABD ordusunun TSK’ya mermi satması ve paylaşması engellenirken,buna ek olarak savunma teçhizatları, hizmetleri ve materyalleri de satamayacak.

“Türkiye ordusu ile bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır” denilen tasarıda bu kapsama şunlar alındı:

  • Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamı
  • Otomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servisler
  • Türk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatları
  • Ordu tarafından kullanılması için yerel petrol ve doğalgaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya her türlü destek

Yasa tasarısında bir kez daha Türkiye’ye Rus yapım�� hava savunma sistemi S-400’lerin alımı sebebiyle CAATSA yaptırımları uygulanması gerektiği savunulurken, insani yardım, sağlık yardımı, demokrasi teşviki ve seçim desteği, istihbarat desteği yaptırım dışı tutulacak.

Sendika.Org