ABD Savunma Bakanı Esper: Türkiye, Suriye’de savaş suçu işlemiş görünüyor

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Suriye’de savaş suçu işlemiş olabileceğine inandığını ve Ankara’nın bundan sorumlu tutulabileceğini söyledi

ABD Savunma Bakanı Esper: Türkiye, Suriye’de savaş suçu işlemiş görünüyor

ABD Savunma Bakanı Mark Esper Türkiye’nin Suriye’de savaş suçu işlemiş olabileceğine inandığını söyledi.

Suudi Arabistan’a dün (22 Ekim) yaptığı ziyaret sırasında CNN televizyonuna bir mülakat veren Esper’e, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri müdahalesine katılan milislerin yargısız infaz ve işkence yaptığına dair iddialar soruldu.

DW Türkçe’nin haberine göre, “Haberleri ben de gördüm, bunları izlemeye çalışıyoruz” diyen Esper, sözlerinin devamında “Bunlar korkunç ve eğer doğrularsa – ki ben doğru olduklarını varsayıyorum – bunlar savaş suçlarıdır” diye konuştu.

“Sorumluluk sahibi olanların hesap vermesi gerekir; birçok vakada bu, Türkiye hükümeti olur” ifadelerini kullanan ABD Savunma Bakanı Esper ayrıca, “Bunların olmasına izin veremeyiz” dedi.

Esper geçen hafta yaptığı açıklamada da Türkiye’nin Suriye’deki “muhtemel savaş suçlarından” Tayyip Erdoğan’ın “tam olarak sorumlu olduğunu” söylemişti.

Af Örgütü açıklamıştı

Uluslararası Af Örgütü, TSK ve beraberindeki “Suriye Milli Ordusu” adı altındaki militanların Suriye’nin kuzeydoğusunda ağır insan hakları ihlallerinde bulunduğunu ve savaş suçu işlediğini açıklamıştı.

Örgütün hazırladığı raporda bölgede “Meskûn yerlere keyfi saldırılara ilişkin yoğun kanıtlar” olduğu ifade edilmişti.

Dışişleri: “Soruşturma Komisyonu kuruldu”

Dışişleri Bakanlığı ise 20 Ekim’de bu iddiaları reddeden bir açıklama yaparak, “Sözkonusu asılsız iddiaları, Suriye’den kaynaklanan ve ulusal güvenliğimize kasteden terör tehdidine karşı mücadelemize karşı başlatılan karalama kampanyasının parçası olarak değerlendiriyoruz” demişti.

Türkiye’nin sorumluluğunda bir savaş suçu makinesi: Ahrar’uş Şarkiyye

Sendika.Org