Türkiye genelinde 10 Ekim anmaları: “Barış talebinde ısrarcıyız”

10 Ekim Ankara Katliamı'nda hayatını kaybedenler katliamın 4’üncü yılında Türkiye'nin genelinde anıldı. Sorumluların yargılanması çağrısı yapılan anmalarda savaşa karşı barış talebi dile getirildi

Türkiye genelinde 10 Ekim anmaları: “Barış talebinde ısrarcıyız”

103 kişinin hayatını kaybettiği 10 Ekim Ankara Katliamı’nın dördüncü yıldönümü için Ankara Tren Garı önünde anma yapıldı.

Çok sayıda meslek örgütü temsilcisi ve milletvekilleri Ulus’ta toplanarak Ankara Garı’na doğru hareket etti. Burada katliamda hayatını kaybedenler için bombaların patladığı 10.04’te saygı duruşunda bulunuldu ve şiir okundu.

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler isimleri tek tek okunarak anıldı.

10 EKİM KATLİAMI’NIN YILDÖNÜMÜNDE GAR ÖNÜNDE ANMA: “SAVAŞA HAYIR BARIŞ HEMEN ŞİMDİ”

İzmir

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler İzmir Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen eylem ile anıldı.

Antalya

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenleri bir dizi etkinlikle andı. Antalya Sokakları’nın haberine göre, anma etkinlikleri kapsamında 9 Ekim Çarşamba Günü Konyaaltı Cemevi’nde düzenlenen panelde 10 Ekim Davası Avukatı Eylem Sarıoğlu, İHD Antalya Şubesi Eş Başkanı Erdal Gilgil, Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin konuşmacı olarak katıldı.

10 Ekim Perşembe günü, katliamın gerçekleştiği saat 10.04’te Attalos Meydanı’nda düzenlenen anmada karanfil bırakıldı. 18.00’de düzenlenen basın açıklamasında ise “10 Ekim günü haykırmak için yollara düştüğümüz ‘barış’ talebimizi bir kez daha haykırıyoruz. Emperyalist barbarlığa ve karanlığa karşı birlikte dur diyoruz. 10 Ekim’de yere düşen bayraklarımızı çoktan düştükleri yerden kaldırdık. Katliamın gerçek sorumluları yargılanana kadar mahkeme salonlarında, barış tesis edilene kadar mücadele alanlarında olacağız” denildi.

Artvin

Hatay

10 Ekim Ankara Katliamı’nın yıldönümünde yaşamını yitirenler Hatay’da anıldı. Emek ve demokrasi güçlerinin çağrısı ile yapılan eylem saat 17.30’da Köprübaşı’nda gerçekleşti. Kitle adına açıklamayı SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı okudu.

Tarsus

Tarsus emek ve demokrasi güçlerinin çağrısı ile 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybeden Metin Peşmen, Leyla Çiçek, Orhan Işıktaş mezarları başında anıldı. Anmaya emek ve demokrasi güçleri, hayatını kaybedenlerin aileleri ve HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz katıldı.

Mersin

Mersin Emek Platformu tarafından 10 Ekim Ankara Katliamı’nın yıldönümünde Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.

Adana

10 Ekim Katliamında hayatını kaybedenler katliamın 4’üncü yılında katliam saati olan 10.04’te Adana Tren Garı önünde anıldı.

Samsun

Mardin

Mardin’de DİSK; KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile gerçekleştirilen eylemde 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı.

Kayseri

Kayseri Emek ve Demokrasi güçlerinin çağrısıyla Kayseri Garında 10 Ekim’de yaşamını yitiren yurttaşlar anıldı.

Dersim

Katliamda yaşamını yitirenler, Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla anıldı.

Malatya

Malatya’da Özalper Mahallesi’ndeki Barış Parkı’nda Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından 10 Ekim 2015 Ankara Katliamında yitirilenler için anma etkinliği düzenlendi.

Patlamanın olduğu saat olan 10.04’te saygı duruşuyla başlayan anma, barış balonlarının uçurulmasının ardından kurum temsilcilerinin konuşmasıyla devam etti.

Diyarbakır

Diyarbakır’da, Amed Emek ve Demokrasi Platformu 10 Ekim Katliamı’nın 4. yıl dönümünde basın açıklaması yaptı.

Ofis Semtinde bulunan Sanat Sokağında yapılmak istenen açıklamaya Valilik kararıyla dışarıda eylem ve etkinliklerin yasaklandığı gerekçe gösterilerek polis tarafından izin verilmedi.

Kadıköy’de 10 ekim anmasına polis saldırdı: 9 kişi gözaltına alındı

Sendika.Org