Cumhuriyet emekçileri Yargıtay kararı ile serbest: “Her şeyin mizah olduğu bir dönemden geçiyoruz”

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin eski Cumhuriyet gazetesi emekçisinin cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar vermesinin ardından Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Kara ve Mustafa Kemal Güngör akşam saatlerinde serbest bırakıldı.,

Cumhuriyet emekçileri Yargıtay kararı ile serbest: “Her şeyin mizah olduğu bir dönemden geçiyoruz”

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 7 eski Cumhuriyet gazetesi emekçisinin (Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Bülent Utku) cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verdi.

Nisan ayından bu yana tutuklu bulunan Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Kara ve Mustafa Kemal Güngör akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Cezası onanan Emre İper ise hala hapishanede.

“Önce cezalandırıldık, sonra yargılandık”

Hapishane çıkışında bir açıklama yapan çizer Musa Kart, şöyle konuştu:

Mizah duygusunu kaybetmiş ülkelerde yaşamak zordur. Ne yazık ki her şeyin mizah olduğu bir dönemden geçiyoruz. Dava dosyamıza da bakıldığında bu görülecektir. Çağdaş hukuk devletlerinde insanlar önce yargılanırlar, sonra cezalandırılırlar. Bizde tam tersi oldu. 9 ay Silivri’de tutuklu kaldıktan sonra hakim karşısına çıkabildik. Yani peşinen cezalandırıldık. Bakın, bizim için 30-40 yıl ceza isteminde bulunan savcı ‘FETÖ terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla yargılanıyor ve hakkında müebbet hapis cezası isteniyor. FETÖ’yle irtibatlandırıldık çünkü herkesin bildiği bir seyahat şirketini aradık, bir pideciyi aradık, bir parkeciyi aradık. Aynı dosyadan yargılanan ve 5 yıldan fazla ceza istenen arkadaşlarımıza Yargıtay’a gitme hakkı verilmişken, bizler, yani 5 yıldan az ceza verilenler bu haktan mahrum bırakılmış ve ikinci kez cezaevine yollanmıştık. Üstelik, Anayasa Mahkemesi Başkanı hak ihlaline işaret etmişken. Adalet Bakanı televizyonda ‘Bir gün bile içeride kalmamaları gerekir’ demişken.

Ne olmuştu?

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkum edilen ve mahkumiyet kararları onanan gazetenin eski yönetici, yazar, çizer ve çalışanları Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör ve Emre İper 25 Nisan 2019’da yeniden hapishaneye girmişti.

Temmuz ayında da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanvekili Akın Atalay, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yönetim Kurulu Üyesi ve yazar Hikmet Çetinkaya, yazar Aydın Engin’in hapis cezasının bozulmasını ve beraatına karar verilmesini istemiş, bozma kararının yeniden hapse giren isimlere de sirayet ettirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Sendika.Org