Yargıtay’dan 16 yaşındaki Topkara’nın ölümüne neden olan polise indirim

Yargıtay, 16 yaşındaki Ömer Barış Topkara’nın ölümüne sebep olan polis memuruna verilen hapis cezasını 15 yıldan 9 yıla indirdi

Yargıtay’dan 16 yaşındaki Topkara’nın ölümüne neden olan polise indirim

Yargıtay, 16 yaşındaki gencin ölümüne sebep olan polis memuruna verilen hapis cezasını 15 yıldan 9 yıla indirdi. Yargıtay kararında ayrıca suçun niteliği “bilinçli taksirle ölümüne neden olma” olarak saptandı.

İstanbul Esenyurt’ta 16 Şubat 2017’de hırsızlık iddiasıyla gözaltına aldığı iki gencin birbirine kelepçeli olarak kaçması üzerine peşlerinden koşan polis memuru Huzeyfe Davut Saygılı, havaya bir el ateş etti. Kovalamaca yaklaşık 150 metre sürdü. Polis memuru çocukların durması üzerine elindeki silahla 16 yaşındaki Ömer Barış Topkara’nın  omzuna vurdu. O sırada ateş alan silahla başından vurulan Topkara olay yerinde yaşamını yitirdi.

Hürriyet’ten Burcu Purtul Uçar’ın haberine göre, polis memuru Saygılı savcılık ifadesinde “Yere yatmalarını sağlamak için hamlede bulundum. O esnada silah ateş aldı. Parmağım tetikte değildi. 8 aydır görev yapmaktayım. Mesleki tecrübemin fazla olmaması ve olay esnasında yaşamış olduğum paniğin etkisiyle durum bu aşamaya gelmiştir. Pişmanım” dedi. Tutuklanan Saygılı “çocuğa karşı olası kastla öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istendi.

Mahkeme ve Bölge İdare Mahkemesi: “Olası kast”

Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Saygılı, 2017’de 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Baba Seyfettin Topkara avukatı Fatih Köse aracılığıyla karara itiraz etti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, cezayı az buldu. Mahkeme, haksız tahrik indiriminin asgari hadden yapılması gerektiğini belirterek cezayı 15 yıl hapis cezasına yükseltti. Bu kez sanık avukatı kararı temyiz etti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, bölge adliye mahkemesinin verdiği kararı bozdu. Suç niteliğinde yanılgıya düşüldüğünü gerekçe gösteren Yargıtay, sanığın “bilinçli taksirle ölümüne neden olma” suçundan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Bozma ilamında ise sanığın uyarıya uymayan maktulü etkisiz hale getirmek amacıyla sağ elinde silahı tutarken dirseği ile maktulün omzuna vurduğu, bu sırada silah ateş alınca maktulün öldüğü belirtildi.

Baba Seyfettin Topkara konuya ilişkin “Bozma ilamında dirseğiyle vururken demiş. Burada dirsek yok. Direkt silahın kabzasıyla vuruyor. Hakimler bunu görmüyor mu görüntülerde? Oğlumu öldüren kişi 1-2 yıl sonra çıkacak ve hayatını sürdürecek. Karar oğlumun kemiklerini sızlatmıştır” dedi.

Sendika.Org