VİP Giyim Deriteks’e üye olan beş işçiyi işten attı

İzmir Darıca'da bulunan VİP Giyim Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası'nda (Deriteks) örgütlü olan beş işçiyi işten çıkardı

VİP Giyim Deriteks’e üye olan beş işçiyi işten attı

İzmir Darıca’da bulunan VİP Giyim Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası’nda (Deriteks) örgütlenen beş işçiyi işten çıkardı. İşyerindeki işçilerden e-devlet şifrelerini isteyen VİP Giyim sendikaya üye olduklarını tespit ettiği işçilere istifa baskısı yapmaya başladı.

Ustalar aracılığıyla işçileri toplayan şirket, “sendikanın fabrikaya girmesi durumunda fabrikayı kapatacaklarını” söyleyerek işçilere korkutmaya çalıştı.

VİP Giyim fabrikasındaki işten çıkarılmalara karşı açıklama yapan Deriteks Sendikası, işyerine yapmış oldukları çağrının yanıtsız kaldığı ve baskıların dozajının giderek arttığı açıklamasında bulundu.

Deriteks Yönetim Kurulu’ndan yayımlanan basın metninde şu ifadeler yer aldı:

İşçilerin e-devlet şifrelerinin istenerek sendika üyeliklerinin tespit edilmesi Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında suçtur ve VİP Giyim yönetimi bu bilgileri isteyerek suç işlemektedir. VİP Giyim yönetimine bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. VİP Giyim işçilerin anayasal haklarından biri olan sendikal haklara saygı duymalıdır. Sendikamızla diyaloğa geçerek, işçiler üzerinde baskı bir an önce kaldırmalı ve atılan 5 işçi işe geri alınmalıdır.

Sendika.Org