Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde 86. buluşma: “Bütün sorumlular yargılanacak!”

Adalet Arayan İşçi Aileleri Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin 86. buluşmasında Taksim'de bir araya geldi. Aileler adına basın açıklamasını iş cinayetinde hayatını kaybeden Eren Eroğlu'nun babası Erdinç Eroğlu okudu

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde 86. buluşma: “Bütün sorumlular yargılanacak!”

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti 86. buluşmasında Taksim’deki Bir Umut Derneği önünde devam etti.

Galatasaray Meydanı’nın “milli güvenlik” bahanesiyle yasaklanmasına tepki göstererek nöbete başlayan işçi aileleri, daha sonra İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin Temmuz2019 raporundaki verileri paylaştı.

2019 yılının ilk yedi ayında en az 1004 işçinin iş cinayetleri sonucu hayatını kaybettiğini söyleyen Aileler, “Bu acı gerçeklik eşliğinde vicdanlı, adalet duygusunu yitirmemiş herkes iş cinayetleri vahşetini anlayarak davranmalı diyoruz” dedi.

86. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde Adalet Arayan İşçi Aileleri adına yapılan basın açıklamasını Erdinç Eroğlu okudu. İstanbul Esenyurt’ta bulunan Özel Doğa Hastanesi’nin tabelasını takarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitiren 17 yaşındaki Eren Eroğlu’nun babası olan Erdinç Eroğlu,

Eroğlu yaptığı basın açıklamasında “Biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesini istiyoruz” dedi.

Norveç’te üç yılda bir düzenlenen Bergen Assembly adlı organizasyonun bu yılki temasının “Ölüler aslında ölü değil” olarak belirlendiğini aktaran Eroğlu şunları kaydetti:

Biz de bir belgeselle katılmaya karar verdik. Fatih Pınar’ın çektiği, Burcu Kolbay ile birlikte kurguladıkları belgeselimiz Kaza Değil Cinayet, eylül ayında ilk olarak Bergen’de gösterilecek. Fatih Pınar kamerasıyla nöbetlerimizi, davalarımızı, yıldönümü anmalarımızı takip etti. Ailelerle, avukatlarla röportajlar yaptık. Saatlerce süren çekimlerin sonunda bize ailelerin mücadelesi bir cümle dayattı: Tüm susturulma çabasına rağmen mücadeleye devam etmek!

Sendika.Org