Uzel Makine arazisinin hileli ihale ile satışı iptal edildi

Uzel Traktör Fabrikası işçilerinin, fabrika arazisinin hileli ihale ile satışının yapılıp, taminat haklarının gasp edilmesine karşı açtıkları davanın ilk duruşması arazinin satış ihalesi iptal edildi

Uzel Makine arazisinin hileli ihale ile satışı iptal edildi

Uzel Makine’nın iflas etmesinin ardından traktör fabrikası’nda çalışan 1500 işçi tazminatsız işten çıkarılmıştı. İflas eden fabrikanın değerinin çok altına hileli ihaleler ile Vera Varlık’a satılarak tazminatları gasp edilmek istenen işçiler, ihaleye itiraz etmiş, dava açmıştı. Konuya ilişin bugün Çağlayan Adliyesi’ndeki 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde yapılan duruşmada mahkeme Uzel arazisinin satışını iptal etti.

Satışın iptal edilmesinin mücadeleleri açısından oldukça önemli olduğunu dile getiren işçiler, Uzel arazisinin bağımsız bir bilirkişi tarafından gerçek değerinin belirlenmesi ve bu değer üzerinden satışının gerçekleşerek tazminatlarının ödenmesini talep ediyorlar.

Duruşmanın ardından adliye önünde yaptıkları açıklamayla kararı değerlendiren Uzel işçileri, verdikleri mücadelenin sonucunda bu kazanımı sağladıklarını, haklarını alıncaya kadar da mücadelenin devam edeceğini belirtti.

Daha sonra söz alan Nakliyat-İş Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal, sendika olarak işkolunda olmasa da haksızlığa uğrayan bütün işçilerle dayanışma içerisinde olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini aktardı. Real, Uyum/Makro ve Uzel işçilerinin mücadelesi başarıya ulaşıncaya kadar da bu sahiplenmenin ve dayanışmanın devam edeceğini söyledi.

Sendika.Org