Uluslararası Hrant Dink Ödülü Agnes Kharshiing ve Nebahat Akkoç’a

Uluslararası Hrant Dink Ödülü, bu yıl Nebahat Akkoç ve Agnes Kharshiing’e verildi. Tören, 20 Eylül’de üçüncü Küresel İklim Grevi'ne hazırlanan çocukların çağrısına da ses oldu

Uluslararası Hrant Dink Ödülü Agnes Kharshiing ve Nebahat Akkoç’a

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün on birincisi, dün (15 Eylül) Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Tören, 20 Eylül’de üçüncü Küresel İklim Grevi’ne hazırlanan çocukların çağrısına da ses oldu. İklim acil durumu ilan edilmesini talep eden çocuklar, yetişkinleri de greve davet etti.

Sunuculuğunu Ece Dizdar’ın üstlendiği törende Maral Ataman, Hrant Çizmeciyan’ın  öğrencileri ve Büyük Ev Ablukada sahne aldı. Törenin açılış konuşmasını Hrant Dink Vakfı Danışma Kurulu üyesi İbrahim Betil yaptı. Betil’in konuşmasında tutukluluklardan bahsederken Kavala’yı anması salonda uzun süre alkışlandı. Ödülü, Türkiye’de yıllardır kadının insan hakları konusunda farkındalığın artması ve eril şiddete karşı çalışmalar yürüten Nebahat Akkoç ve Hindistan’da yaşadığı bölgedeki yoksulların, kadınların, çocukların ve dezavantajlı insanların hakları ve çevre hakları için mücadele eden Agnes Kharshiing aldı.

Hindistan’da yoksul, kadın ve çocuk hakları için çalışan Agnes Kharshiing’in ödülünü geçen yıl aynı ödüle layık görülen gazeteci Murat Çelikkan tarafından verdi. Kharshiing “Halk sesini yükseltmeye başlamalı; korunmasızlara yardım etmeli, insan hakları ihlal edildiğinde onlara destek olmalı. İnsanlık, nefreti ancak bu şekilde alt edebilir. Dünyaya barışı getirmek için, çocukların içinin korkuyla değil sevgiyle dolması için birlikte yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki” diye konuştu.

Agnes Kharshiing

Nebahat Akkoç’un ödülü ise sinema oyuncusu Ercan Kesal tarafından verildi. Akkoç teşekkür konuşmasında “Bu ödülü tüm bedelleri göze alarak şiddete karşı durmaya çalışan, kendi şiddetleri ile baş ederken geliştirdikleri yöntemlerle yeni bir dünya hayal etmemizi mümkün kılan tüm kadınlar adına alıyorum” diye konuştu.

Törende, “Şiddet, acı ve insan hakları ihlallerine karşı dünyanın dört bir yanında yaptıklarıyla insanlığa ışık tutanlar” başlığıyla 2019’un ilham veren kişi ve kurumlarını tanıtan “Işıklar” videosu gösterildi.

2019’un ‘Işıklar’ı

Hrant Dink Vakfı’nın verdiği ödül kapsamında, dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de attıkları önemli adımlarla geleceğe dair umudu artıran kişiler de ‘Işıklar’ olarak adlandırılarak onore edildi.

‘Işıklar’ olarak adlandırılanlar şöyle:

 • Sudan’da Ömer El Beşir diktatörlüğünün sonlanması için protestolara katılan öğrenci ‘Beyazlı Kadın’ Alaa Salah ve kadınlar.
 • İngiltere’de, sivil itaatsizlik eylemleriyle iklim krizi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve ekolojik çöküş riskine dikkat çeken ‘Yok Oluş İsyanı’.
 • İstanbul Havalimanı’nın inşaatı süresince iş cinayetleri, çalışma koşullarının ağırlığı, maaşların ödenmemesi gibi sorunlar nedeniyle eylem yapan işçiler.
 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde savaş nedeniyle ailelerini kaybetmiş ya da istismara uğramış çocukları ve gençleri sanatla buluşturan Espace Masolo merkezi.
 • Hollanda’da kaçak olarak yaşayan Ermenistanlı Tamrazyan ailesinin sığındığı kilisede 800 saat aralıksız ayin yapan pastörler ve gönüllüler.
 • Tekirdağ’da Pınarça köyü yakınlarındaki meşe ormanına kömürlü termik santral yapılmasına itiraz eden kadınlar.
 • Cezayir’deki ‘Gülümseme Devrimi’ ile siyasi değişim taleplerini barışçıl, kapsayıcı ve mizahi bir şekilde dile getiren vatandaşlar.
 • Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika sınırındaki duvara pembe tahterevalli inşa ederek, duvara oyunla direnen Ronald Rael ve Virginia San Fratello.
 • Türkiye’de köy okullarındaki eğitimin niteliğini arttıracak çalışmaların yanı sıra öğretmenler arasında bir dayanışma platformu oluşturan Köy Okulları Değişim Ağı.
 • Hindistan’da, Sabarimala tapınağına âdet gördüğü için ‘kirli’ addedilip kabul edilmemeleri üzerine 620 km’lik insan zinciri oluşturarak yasağa karşı çıkan kadınlar.
 • Akdeniz’den botlarla Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilerin kurtarılması için çalışan Sea Watch kuruluşunun kaptanı Carola Rackete.
 • Diyarbakır’da şehrin yıkılan mahallelerinde düzenledikleri atölyelerle zorunlu göç, kayıplar ve yoksulluğun çocuklar üzerindeki etkilerini kırmaya çalışan Rengarenk Umutlar Derneği.
 • İsveç’te, iklim için okul boykotunu başlatan Greta Thunberg ve küresel eyleme katılan tüm çocuklar.
 • Suriye’de, savaşın yıkıma uğrattığı Halep’teki sokak kedilerinin bakımını üstlenen Mohammad Alaa Aljaleel.
 • İskoçya’da, “Eşit ücret, verilecek bir hediye değildir” sloganıyla, iki gün boyunca iş yavaşlatan ve taleplerinin yerine getirilmesini sağlayan kadınlar.
 • Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağını besleyen havzanın bulunduğu Kaz Dağları’nda altın madeni kurulmasına karşı başlayan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’.

Sendika.Org (Fotoğraf: Gül Gündüz)