Türkiye’nin dört bir yanında eylemler: “İklimi değil sistemi değiştir”

Fridays For Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin iklim krizine dikkat çekmek ve somut adımlar atılmasını sağlamak amacıyla dünya çapında yaptığı eylem çağırısı Türkiye'de de karşılık buldu

Türkiye’nin dört bir yanında eylemler: “İklimi değil sistemi değiştir”

Fridays For Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin iklim krizine dikkat çekmek ve somut adımlar atılmasını sağlamak amacıyla dünya çapında yaptığı eylem çağırısı Türkiye’de de karşılık buldu. Türkiye’nin pek çok ilinde düzenlenen eylemlerde karar alıcılar, iklim krizinin aciliyetine karşı bir an önce harekete geçmeye çağrıldı.

İSTANBULLULAR İKLİM KRİZİNE KARŞI GREVDE

Ankara

İklim krizine karşı mücadele edilmesi ve acil önlem alınması için yapılan küresel eyleme Ankara’dan da destek verildi. Fridays For Future Ankara’nın çağrısıyla Kuğulu Park’ta yapılan eyleme çok sayıda öğrenci okulu boykot ederek katıldı. Ekoloji örgütleri, Tez-Koop-İş, Ankara Tabip Odası ve CHP Ankara İl Örgütü de eyleme destek verdi. Öğrenciler renkli boyalarla hep birlikte “İklim için birleşelim” yazılı pankart boyadı. Eylem boyunca polis sık sık bir an önce bitirilmesi için uyarıda bulundu.

İzmir

“Sıfır Gelecek” platformunun çağrısıyla Alsancak’ta İskele önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, dernekler, demokratik kitle örgütleri, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü de destek verdi.

Basın açıklamasını Deniz Küçükler ve Burcu Narmanoğlu okudu. Açıklamada, tüm dünyada iklim krizi derinleşirken halkın gerçeğin söylenmesi talebine karar alıcıların sessiz kalmaması gerektiğine dikkat çekildi. Narmanoğlu, “Bağlı oldukları meclis ve konseylerde iklim krizini gerçekte olduğu gibi, yani bir varoluş acil durumu olarak ele almalı ve ‘iklim için acil durum’ ilan etmeli” dedi.

Mersin

Mersinliler, Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un çağrısı ile Özgür Çocuk Parkı’nda Küresel İklim grevine ses vermek için saat 14.00 de bir araya geldi. İklim Krizi ve Kadın, İklim Krizi ve Ekoloji, İklim Krizi ve Sağlık, İklim Krizi ve Üniversite, İklim Krizi ve Veganizm masaları kurularak krizin yaşamın çeşitli alanlarındaki yakıcı sorunları tartışıldı. 17.00’de Küresel İklim Grevi için basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamayı okuyan Elmas Kara, “Bizler on yıllardır nükleer karşıt�� mücadele içerisinde ormanına, havasına, denizine ve tüm yaşam alanlarına sahip çıkanlar olarak mersinden iklim grevine ses veriyoruz” dedi. Küresel kapitalist sistemin ısrarla dünyayı yok oluşa sürükleyen ve daha fazla kar elde etme hırsı ile yaptıkları projelerin derhal durdurulması gerektiğini kaydeden Kara, “Ülkesini doğasını savunan gençler,kadınlar ve emekçiler olarak bizler Cerattepe’de Edirne’de, Çorum’da, Yırca’da, Kaz Dağları’nda, Salihli de, Hasankeyf’te,Munzur’da ve Akkuyu’da bu yok oluşa karşı var olma mücadelesini vermeye devam edeceğiz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Antalya

Antalya’da da bazı çocuklar okula gitmeyerek eyleme destek verdi. İklim krizine karşı somut adımlar atılmasını isteyen öğrenciler, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde rüzgar gülleri yaparak küresel ısınmanın tehlikelerine işaret etti.

Yaklaşık 30 öğrenci, öğretmenleriyle birlikte biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce’nin doğa dersi kapsamında etkinliğine katıldı. Rüzgar gülleri yapan öğrenciler, küresel ısınma nedeniyle önümüzdeki yıllarda kaybedilme riski taşıyan Konyaaltı Sahili’ne ve iklim krizine dikkat çekti. Etkinliğe katılan öğrenciler, fabrikalardan çıkan zehirli gazların sera etkisi yaparak her geçen gün dünyayı daha çok kirlettiğini, dünyanın daha çok ısınarak küresel ısınmaya sebep olduğunu vurguladı.

Ayvalık

Çanakkale

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur