Tüm Köy Sen: “Soyguna, talana hayır”

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Ordu Şubesi yönetici ve üyeleri Ordu Altınordu PTT karşısında fındık fiyatlarının düşüklüğüne yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdiler

Tüm Köy Sen: “Soyguna, talana hayır”

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesi yönetici ve üyeleri Ordu Altınordu PTT karşısında fındık fiyatlarının düşüklüğüne yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdiler.

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra Altınordu PTT karşısında yaptığı basın açıklamasında, “Üretici köylü olarak emeğimizin, ürünümüzün değerini istiyoruz. Sendika olarak kalem kalem maliyet hesabını 16.52 TL olarak belirledik ve bunu paylaştık. Bu gerçeklik ortada iken Cumhurbaşkanı Erdoğan müjde verircesine 16.5 TL fiyat açıklaması yaptı. Yani fındığımızı maliyetine satmamızı istedi. İhracatçılara, yerli ve yabancı tarım şirketlerine de müjde vermiş oldu. Bizi mağdur eden bu politikadan bıktık, kabul etmiyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Fiyatlar düşürülüyor”

Sözlerini “Her yıl aynı sorunlar tartışılıyor ama çözüm üretme yerine üretici köylünün mağduriyetini artıran politikalar geliştiriliyor. Fındık üreticileri olarak her gün Borsa kapısında fiyat takip etmekten bıktık. Her gün fiyatlar aşağı çekiliyor. Fındığımızı maliyetin altından alarak bizleri yoksullaştırma politikalarını olağanlaştırdılar. Kabul etmiyoruz” diye sürdüren Sağra fiyat düşüklüğüne dikkat çekti.

Emeğimize, ürünümüze sahip çıkacağız

İktidarın yüzünün fındık üreticisine, köylüye değil; tarım ve gıda şirketlerine dönük olduğunu ifade eden Sağra,  “Bağımsız, demokratik tarım politikalarından söz ediyoruz. Kendine yeten tarım ülkesi ne hallere düştü. Bundan ülkeyi emperyalist-kapitalist tarım ve gıda tekellerine teslim edenler sorumlu. Ferrero ve benzerlerini başımıza bela edenler iktidar olanlar değil mi?” diyerek iktidarı eleştirdi.

“Çözümün yolu, üreticilerin örgütlenmesi ve kooperatifleşmesidir”

Sağra fındık fiyatının 25 TL olması gerektiğini ifade ederek, “Biz üreticiler olarak emeğimizin, ürünümüzün karşılığını istiyoruz. Maliyeti 16.52TL olan fındığın pazar fiyatı 25 TL olmalıdır. Ama fiyat maliyetinin de altına düşürüldü. Soyguna, talana hayır diyoruz. Çözümün yolu, üreticilerin örgütlenmesi ve kooperatifleşmesidir. Yani ürettiği ürünün fiyatını kendisi belirleyebilmelidir” diyerek üreticileri Tüm Köy Sen’de örgütlenmeye çağırdı.

Sendika.Org