TSK’den Fırat’ın doğusuna ilk adım: Bir ABD müttefiki olarak ve ABD kontrolünde…

TSK, Suriye’de Fırat’ın doğusuna ilk adımını attı. Ancak bu ne Tayyip Erdoğan’ın “müjdelediği” gibi Ağustos ayında yeni bir zafer şeklinde ne de ABD’ye meydan okuyup Kürt güçleriyle çatışarak gerçekleşti. TSK, NATO’daki müttefiki ABD’nin kontrolü altında, YPG liderliğindeki Demokratik Suriye Güçleri’nin de mutabık kaldığı ölçüde sınırlı bir ortak devriye olarak gerçekleşti

TSK’den Fırat’ın doğusuna ilk adım: Bir ABD müttefiki olarak ve ABD kontrolünde…

Kuzeydoğu Suriye’de ‘güvenli bölge’ oluşturma konusunda Türkiye ve ABD arasında bir süre önce varılan mutabakatın ilk adımı atıldı. TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı unsurlar, Fırat’ın doğusunda ilk müşterek kara devriyesine başladı.

Urfa’nın Akçakale ilçesinin 30 kilometre doğusunda Türk bayraklı 6 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu, ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçti.

Konvoyda zırhlı araçların yanı sıra sinyal kesici, zırhlı araç çekicisi ve ambulans da yer aldı.

Akçakale ilçesinin hemen karşısında bulunan Tel Abyad (Grêsipî) kentine bağlı Asa köyünde hâkim bir tepede bekleyen ABD askerleri, Türk askerleri ile buluşabilmek için sınırın sıfır noktasına geldi.

Türk zırhlı araçlarının ABD bayraklı 7 zırhlı araçla buluşmasının ardından yaklaşık 4 saat süren müşterek kara devriyesi öğle saatlerinde sonlandı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Suriye’nin kuzeyinde ve Fırat’ın doğusunda güvenli bölge tesisi faaliyetleri kapsamında TSK ve ABD askeri personeli, kara araçları ve İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) yer almasıyla ilk ortak kara devriyesine Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin güneyinde, Suriye tarafında başladı.

Şam’dan kınama

Suriye hükümeti ise Türkiye-ABD ortak devriyesini kınadı. Suriye’nin yarı resmi haber ajansı SANA’da yer alan ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapıldığı belirtilen açıklamada, TSK’nin ortak devriye için Suriye topraklarına girişi uluslararası hukukun ve Suriye’nin egemenlik haklarının açık ihlali olarak değerlendirildi ve krizi daha da derinleştireceği belirtildi.

Açıklamada Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Türkiye ile ABD arasında varılan “Güvenli Bölge Koridoru” anlaşmasını da mutlak bir biçimde reddettiği belirtildi.

Sendika.Org, Mezopotamja Ajansı, AA, South Front