“Terörle arasına mesafe koyan” başkanlar ve Erdoğan’ın memnuniyeti

HDP’yi dışarıda bırakan bileşeniyle yeni bir “Yenikapı Mutabakatı” izlenimi veren toplantıda, iktidar ile muhalefet arasındaki diyaloglara pazarlıkçı bir tutum yansıdı. CHP’nin bir kez daha AKP’nin tezgahına gelmemek için ne yapacağı merak konusu

“Terörle arasına mesafe koyan” başkanlar ve Erdoğan’ın memnuniyeti

HDP’nin kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine yönelik kayyum darbesinin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyaretiyle verilen muhalefetin birlik görüntüsüne, Tayyip Erdoğan da Saray’daki “büyükşehir” toplantısıyla karşı hamle yaptı.

AKP’li ve MHP’li 16 büyükşehir belediye başkanı ve 3 kayyumun yanı sıra 10 CHP’li başkanın katıldığı Saray’daki büyükşehir belediye başkanları toplantısına katıldı. CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş ise mazeret bildirerek katılmadı.

HDP’yi dışarıda bırakan bileşeniyle yeni bir “Yenikapı Mutabakatı” izlenimi veren toplantıda, iktidar ile muhalefet arasındaki diyaloglara pazarlıkçı bir tutum yansıdı.

CHP’li başkanlar aktarımlarını yerel yönetim konusuyla sınırlarken Tayyip Erdoğan’ın konuşması HDP’yi siyasi düzlemden dışlayarak hedef haline getirecek ve muhalefeti Saray lehine parçalayacak yeni bir mutabakat çağrısı niteliğindeydi.

Erdoğan’ın memnuniyeti

Bu doğrultuda Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

– Türkiye’ye karşı yöneltilen eleştirilere verilecek en büyük cevabımız, ülkemizdeki neredeyse her vatandaşımızın bir şekilde içinde yer aldığı işte bu geniş demokrasi ve özgürlük tablosudur.

– Seçim sürecindeki rekabeti meydanlarda bırakan, milletimizin sandıktan çıkan iradesine herkesin teslim olduğu bu güzel manzara geleceğimizin de en büyük teminatıdır.

– Siyasi olarak elbette farklı görüşlere ve duruşlara sahip olabiliriz, ama ülkemizin ve milletimizin âli çıkarları söz konusu olduğunda birlikte hareket edebilme erdemini gösterebileceğimize inanıyorum.

– Siyasi çekişmelerin geçici, buna karşılık ülkemize ve şehirlerimize yapılan hizmetlerin kalıcı olduğu gerçeğini hiç unutmadık. Bundan sonra da aynı anlayışla hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

– Ülkemizin birliğe, beraberliğe, kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde burada ortaya koyduğumuz fotoğrafı çok çok önemli görüyorum. Özellikle de terörle, terör örgütleriyle, hukuksuzlukla arasına mesafe koymayı başarmış belediye başkanlarımızla birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum.

– Bildiğiniz gibi her fırsatta, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet derken tam da şu anda buradaki manzarayı ifade etmek istiyorum. Milletimizin de bizlerden istediği görüntünün bu olduğuna eminim.

Aktarımlarını yerel yönetim sorunlarıyla sınırlı tutan CHP’li başkanların “Büyükşehir yasasının değişmesi”, “Kaynakların belediyeler arasında adaletli dağıtılması” ve “Merkezi yönetimin CHP’li belediyelere ayrımcılık yapmaması” talepleri ön plana çıktı.

Saray’ın hesabı

CHP’nin bir kez daha iktidarın davetine icabet etmesiyle Erdoğan hem muhalefeti bölmeye yönelik simgesel önemi büyük bir hamle yapmayı hem de kaybettiği yerel yönetimleri yeniden kendi liderliğine tabi göstermeyi başardı.

Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında, konuya ilişkin “Erdoğan, toplantının sonunda Büyükşehir Yasası ile ilgili çalışmaları yürütmek üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir komisyon kurulacağını açıklamış. Komisyonda CHP’den ise Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Yılmaz Büyükerşen yer alacak” bilgisini paylaştı.

Önümüzdeki süreçte gündeme getirilecek olan yeni büyükşehir yasası öncesinde verilen “birliktelik tablosu”nda yer alan CHP, Saray-AKP iktidarının kendi lehine çıkaracağı bir yasayı “muhalefeti de sürece kattık” diye meşrulaştırmasının önünü açmış oldu.

Toplantıda “İnşallah Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin en büyük katkısı, siyasetin uzlaşmaya ve kucaklaşmaya dayalı bir yapıya kalıcı şekilde kavuşması olacaktır” diyen Erdoğan’ın yerel yönetimleri yeni rejimle uyumlulaştırması, belediye başkanlarının yetkilerini sınırlayıp kendi yetkisini sınırsızlaştırmaktan başka bir anlam ifade etmiyor.

Ekrem İmamoğlu’nun toplantı sonrası, görevden alınan belediye başkanlarını hatırlatarak, “Ancak demokrasi açısından bazı sorunlar yaşanıyor. Keşke o arkadaşlarımız da orada olabilseydi. Biz anlaşacağız. Kavga etmeyeceğiz” sözlerinin somut karşılığının ne olacağı, CHP’nin bir kez daha AKP’nin tezgahına gelmemek için ne yapacağı merak konusu.

Sendika.Org