Taylan Özgür katledilişinin 50’nci yılında Beyazıt’ta anıldı: Annelerin acılarının yarıştırmayın

Devrimci gençlik liderlerinden Taylan Özgür, katledilişinin 50. yıl dönümü dolayısıyla anıldı. Beyazıt’ta vurulduğu noktada bir araya gelen yakınlarına, “Taylan” isminin verildiği en küçük ve en büyük yaştaki bireyler eşlik etti

Taylan Özgür katledilişinin 50’nci yılında Beyazıt’ta anıldı: Annelerin acılarının yarıştırmayın

ETHA’nın haberine göre, Taylan Özgür 1969’da vurulduğu yer ve saatte anıldı. Beyazıt meydanının karşısında yer alan Mithat Paşa Caddesi’nde bir araya gelen ailesi ve sevenleri, 68 gençlik hareketinin simge ismini hatırlattı. Taylan Özgür’ün katilinin elli yıldır bulunamadığına dikkat çeken ablası Hale Özgür Kıyıcı, “Viktor Jara’nın katili kırk üç yıl sonra bulundu, bizim ümidimiz de bu yönde’ dedi.

23 Eylül 1969’da, Öğrenci Birliği Genel Kurulu’na katılmak için İstanbul’a gelen Özgür, İstanbul Üniversitesi karşısında kurşunlanarak yaşamını yitirdiğinde 21 yaşındaydı. Vefatının ellinci yılında onu unutmayan yakınları, vurulduğu yere gül bıraktı. Anmada ‘Taylan’ isminin bir çok çocuğa konulduğu  hatırlatılırken 8 buçuk aylık Taylan bebek ve 43 yaşındaki insan hakları savunucusu Taylan Bekin anmada yer aldı.

Taylan bebeğin annesi Deniz Kılıç Alkan, kendisine de Deniz Gezmiş’in isminin verildiğini ifade etti. Alkan burada yaptığı konuşmada, “Taylan. Deniz’in en iyi arkadaşıydı. Deniz de onun yanına defnedilmeyi vasiyet etmişti. Onları mezarda birleştirmeyi reddettiler ancak ben ana rahminde onların ismini birleştirebildim” dedi.

Annelerin acılarının yarıştırmayın

Anmaya katılan Hale Özgür Kıyıcı, kardeşi Taylan Özgür’ün ve tüm faili meçhul cinayetlerin bir gün aydınlatılacağına inandıklarını söyledi. Şilili müzisyen Victor Jara’nın katilinin 43 yıl sonra açığa çıkarıldığını anımsatan Kıyıcı ayrıca, Cumartesi Anneleri ile ilgili bir çağrıda bulundu. “Lütfen Diyarbakır’daki anneler ile Cumartesi Anneleri’ni yarıştırmayın, ayrıştırmayın ve kirli siyasete alet etmeyin” diyen Kıyıcı, tek talebinin Galatasaray meydanının Cumartesi Annelerine geri verilmesi olduğunu belirtti.

Aileye eşlik eden CHP önceki dönem milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ise, Taylan Özgür’ün emperyalizme karşı mücadele etmesine karşın onu katledenlerin ABD 6. Filosu’nun önünde secde ettiklerini söyledi.

Sendika.Org