Suriyeli Kürtlerden “ortak devriye” açıklaması: “Tüm kurum ve güçlerimizle devriyelerden haberdarız”

Devriyelerden tüm güçleri ile haberdar olduklarını açıklayan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Savunma Bürosu, “Uluslararası Koalisyonun anlaşmasının bir parçası” olduğu belirtilen devriyelerin bölgeyi savaştan uzak tutmak amacıyla yapıldığını vurguladı

Suriyeli Kürtlerden “ortak devriye” açıklaması: “Tüm kurum ve güçlerimizle devriyelerden haberdarız”

Türkiye ve ABD’nin mutabakata vardığı sınır güvenliği mekanizması kapsamında, TSK’nin ABD askerleri ile Kuzeydoğu Suriye sınır hattındaki ilk kara devriyesi bugün gerçekleştirildi.

TSK’DEN FIRAT’IN DOĞUSUNA İLK ADIM: BİR ABD MÜTTEFİKİ OLARAK VE ABD’NİN KONTROLÜNDE…

YPG’ye yakınlığıyla bilinen ANHA ise söz konusu devriyeyi “ABD, Türkiye ve Girê Spî (Tel Abyad) Askeri Meclisi savaşçılarının sınır hattındaki ilk ortak kara devriyesi bugün gerçekleşti” ifadesiyle haberleştirdi.

ANHA’nın haberinde yer verilen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Savunma Bürosu’nun yazılı açıklamasında, Türk askerinin devriye sonrası Türkiye tarafındaki üslerine geri döndüğü, Özerk Yönetim’in sürece tüm yönleriyle hâkim olduğu, Uluslararası Koalisyon’un anlaşmasının bir parçası olarak gerçekleşen devriyelerin bölgeyi savaştan uzak tutmak için gerçekleştirildiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bugün 8 Eylül 2019 tarihi ve yerel saatle 09.00’da Türkiye ve ABD ordularının Uluslararası Koalisyon olarak Suriye-Türkiye sınırında ortak devriyeleri başlamıştır. Devriyeler Nestel köyü ile Girê Spî kentinin doğusundaki Heşîşe köyüne kadar devam etmiş ve ardından, anlaşma gereği devriye ekipleri Türkiye tarafındaki üslerine geri dönmüştür.

Özerk Yönetim, tüm kurumları ve güçleriyle devriyelerden haberdar olmuştur. Bu devriyeler, bölgeyi savaştan uzak tutma ve sınır güvenliğini sağlamak; bununla birlikte bölgede kalıcı güvenliği sağlamak hedefindeki bir yol haritasını oluşturmak amaçlı Uluslararası Koalisyonun anlaşmasının bir parçasıdır.

Ortak devriyelerin, anlaşma çerçevesinde başarıyla gerçekleşmesi için görevlerini yerine getiren sınır kuvvetlerimize ve yerel askeri meclislerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Sendika.Org