Silvan’da askeri yetkililer aileleri HDP’nin önüne gitmeye zorluyor

Silvan İlçe Jandarma Karakolu, çocukları hapishanede bulunan ya da PKK’ye katılan aileleri karakola çağırarak tehditle HDP’nin önündeki eyleme katılmaya zorladı

Silvan’da askeri yetkililer aileleri HDP’nin önüne gitmeye zorluyor

Bazı ailelerin “Çocuklarının HDP tarafından dağa kaçırıldığı” iddiası ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde başlattığı eylem devam ediyor. Eyleme katılımı artırmak için polis ve asker, çocukları tutuklu olan ya PKK’ye katılmış olan aileleri baskı uygulayarak, HDP’nin önündeki eyleme katılmaya zorluyor. Silvan’da aileleri telefonla arayan ve İlçe Jandarma Karakoluna çağıran askeri yetkililer, ailelerin tehdit ederek HDP’nin önündeki eyleme katılmalarını istedi.

Karakola giden ve ismini vermek istemeyen bazı ailelerin fertleri karakolda yaptıkları görüşmelere ilişkin konuşarak, kendilerine uygulanan baskıları anlattı. Aile fertleri, jandarmanın telefon ile kendilerini aradığını ve karakola davet edip yüksek rütbeli bir komutan ile görüştüklerini söyledi. Aileler, komutanın görüşmelerde ilkin tutuklu ve PKK’ye katılmış olan çocuklarını sorduğunu ve tutuklu çocukları ile görüşme esnasında ne konuştuklarını sorduğunu ifade etti.

İş teklifi

Askeri yetkilinin görüşmede baskı uyguladığını dile getiren aile fertleri, komutanın tehditle kendilerinden çocuklarının fotoğrafı ile birlikte Diyarbakır HDP İl Örgütü önündeki eyleme katılmalarını istediğinin söyledi. İsteği yerine getiremeyeceklerini söyleyen ailelere bu kez de HDP Silvan İlçe Örgütü önünde eylem yapmalarının istendiğini kaydeden aileler, komutanın bu isteğini de reddedip komutana bu tür eylemlere katılmak istemediklerini iletti.

Israrından vazgeçmeyen askeri yetkilinin bunun üzerine, belediyelerde iş ve koruculara şoförlük yapma gibi tekliflerde bulunduğunu söyleyen aileler, söz konusu teklifleri de reddettikleri için hakarete maruz kaldıklarını savundu. Aileler, askeri yetkilinin, PKK’ye katılan çocuklarına hakaret yağdırmaya başladığını ve kendilerini kelepçelemekle tehdit ettiğini belirtti.

“Devlete hizmet etmiyorsunuz”

Karakola çağrılan aileler, kendilerine söylenen şu sözleri de aktardı:

Çoğunuz hasta olmuşsa, devlet para karşılığı olmaksızın tedavi edip iyileştirmiştir. Bugün devletin işi size düşmüş ama siz devlete hizmet etmiyorsunuz. Sizin zihniyetinizi çok iyi biliyorum. Ama yazıktır size. Gelin çocuklarınız onlardan isteyin.

Aileler, çözümün HDP’nin önündeki eylem olmadığını ve bu eyleme hiç katılmayacaklarını belirtti.

Kaynak: MA