Ordu’da çağrı merkezi işçilerinin mücadelesi sürüyor: “Positive Çağrı Merkezi işçilerin telefonunu dinledi, müdür sorguya çekti”

Ordu'da bulunan çağrı merkezlerinde sendikal örgütlenme yapan Tez-Koop-İş Sendikası 30 Ağustos Cuma günü Tahıl Pazarı'nda Positive Çağrı Merkezi işçilerine yönelik baskılara karşı basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi

Ordu’da çağrı merkezi işçilerinin mücadelesi sürüyor: “Positive Çağrı Merkezi işçilerin telefonunu dinledi, müdür sorguya çekti”

Ordu’da bulunan çağrı merkezlerinde sendikal örgütlenme yapan Tez-Koop-İş Sendikası 30 Ağustos Cuma günü Positive Çağrı Merkezi’nde çalışan işçilere yönelik baskılara karşı Tahıl Pazarı’nda basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi.

Telefon dinlemesi çağrı merkezinden, sorgulama müdürden

Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, “Son üç ay içinde Comdata, ATOS ve Plascom çağrı merkezlerinde yürütülen sendikalaşma faaliyetleriyle yeterli üye sayısına ulaşıldığını ve toplu iş sözleşmesi yetki sürecinin başlandığını” ifade etti.

Positive Çağrı Merkezi’nde sendikalaşan işçilere şirket tarafından baskı yapıldığını belirten Sayın sözlerine şöyle devam etti:

Positive Çağrı Merkezi’nde bir aydır kurum operasyon Müdürü Murat Ali Seven tarafından yasalara aykırı biçimde; İştirakçı Türk Telekom firmasının dağıtmış olduğu hatlar üzerinden çalışanların telefonları takip edildi. E-devlet üzerinden üyelik işlemleri yapılırken Çalışma Bakanlığı tarafından telefon numaralarına gönderilen şifreler takip edildi. Üye olan arkadaşlarımız tek tek kurum Operasyon Müdürü Murat Ali Seven tarafından sorgu odalarına çekildi. İşçi arkadaşlarımıza sendikadan ayrılmaları, ayrılmamaları durumunda iş haklarının sona ereceği  yönünde baskı yapıldı. Türk Telekom’un Positive’deki yasa tanımaz uygulamalara müdahil olup dur demesini bekliyoruz.

“Savcıları göreve davet ediyoruz”

Operasyon Müdürü Murat Ali Seven tarafından yönetilen baskılar neticesinde iki hafta önce Ordu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu belirten Sayın “Cumhuriyet Savcılığı’na Murat Ali Seven’in baskı yaparken çekilmiş iki ses kaydı teslim edilmiş olup, pazartesi günü de üçüncü ses kaydı Avukatımız Ali İzzet Kavtelek tarafından teslim edilecektir. Cumhuriyet savcılarımızı açık ve alenen yapılan bu baskılar karşısında göreve davet ediyoruz. Bizler iki haftadır yapmış olduğumuz basın açıklamalarında olayın takipçisi olacağımızı ve baskıların devam etmesi durumunda farklı eylem kararları alacağımızı basına ve kamuoyuna bildirmiştik! Bakıyoruz ki Operasyon müdürü yasa tanımaz davranışlarla baskılara devam ediyor” dedi.

“Sendikal örgütlenmenin önünü kimse kesemeyecektir”

Konuşmasına “Çalışanların Anayasal ve yasal haklarını kullanmasını engellemeye çalışanlarla  her koşulda mücadele edeceğiz. Yasal haklarımızı kullanmaktan hiçbir biçimde ve asla çekinmeyeceğiz; tüm yolları ve araçları sonuna kadar kullanacağız. Çünkü her çalışanın sendikalaşma hakkı vardır ve bunu korumak, kollamak ve geliştirmek bizim görevimizdir” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından yarım saatlik oturma eylemi gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına ve oturma eylemine Eğitim-Sen, Emekli-Sen, Tek-Gıda-İş, Belediye-İş, Tüm Köylü Sen, Halkevleri, CHP, ÖDP, EMEP, ADD ve Ordu Çevre Derneği de destek verdi.

Sendika.Org/Ordu