Öğretmen Kübra Aşkın’ın katilinden bilindik savunma: “Beni aldatıp onurumu ve haysiyetimi zedeledi”

Mersin’de eski eşi tarafından öldürülen öğretmen Kübra Aşkın’ın katilinin yargılandığı duruşma 4 Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.Mahkeme “Beni aldatıp onurumu ve haysiyetimi zedeledi” savunması ile indirim yolları arayan sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 19 Kasım tarihine erteledi

Öğretmen Kübra Aşkın’ın katilinden bilindik savunma: “Beni aldatıp onurumu ve haysiyetimi zedeledi”

Mersin’de 14 Şubat 2019’da boşandığı eski eşi tarafından silahla vurularak öldürülen Kübra Aşkın’ın katilin Davut Demir’in yargılandığı dava bugün (10 Eylül) 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi Mersin Kadın Platformu çağrısıyla adliye önünde toplanan kadınlar, dava ilişkin basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şu cümlelere yer verildi:

Bizler Mersin Kadın Platformu olarak Kübra Aşkın’ın katili sanık Davut Demir’in gerekli cezayı alana dek bu davanın takipçisi olacağız. Mahkeme heyetinin ağır tahrik indirimi gibi iyi hal indirimi gibi indirimler uygulamadan en ağır cezayı vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Tahrik indirimleri, iyi hal indirimleri kadına yönelik şiddetin artmasında kadın cinayetlerinin artmasında etken olmakta, failleri teşvik etmektedir.

Her gün ülkenin bir çok yerinde kadınlar en yakınları tarafından öldürülürken bu konuda hala hiçbir adım atmayan kadınları koruma kararlarına rağmen koruyamayan,öldürülmelerini engelleyemeyen yada engellemeyen iktidar, bütün kurumlar bütün sistem ve hala ses çıkarmayan bu toplum bütün bu cinayetlerin sorumlusudur. O yüzden kadın cinayetleri politiktir diyoruz ve ancak bütünlüklü politikalarla çözülür.Kübra Aşkın ve öldürülen tüm kadınlar için İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı yasanın etkili uygulanmasını sağlayın. Sağlayın ki başka kadınların öldürülmesini engelleyin.  

‘’Öldüren sevgi istemiyoruz’’ diye sokağa çıktığımız 14 şubat sevgililer gününde Kübra katledildi. Kübra için ve tüm kadınlar için Öldüren sevgi istemiyoruz. Biz özgür, eşit bireyler olarak yaşamak istiyoruz. Yaşasın Kadın Dayanışması

Polis kadınları salona almadı

Açıklamanın ardından duruşma salonuna geçen kadınlar polisler tarafından içerisinin dolu olduğu gerekçesiyle salona alınmak istenmedi. Kadınların engellemeleri aşarak salona girmesinin ardından katil Davut Demir’in yargılanmasına başlandı.

Katilden bilindik savunma

Sanık, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet davalarında sanık ifadelerinde sıklıkla öne çıkan “Çok seviyordum. Beni aldatıp onurumu ve haysiyetimi zedeledi” savunması ile tahrik indirimi yollarını aradı. Evlilik süresince de Kübra Aşkın’a özellikle çocuk sahibi olma konusunda yoğun ısrarda bulunduğunu bunun için Kübra Aşkın’ın isteği olmadan tedaviye götürmeye çalıştığını anlattı.

Tüm savunmasını Kübra Aşkın’in onu yıllardır aldattığı ve şerefini hiçe saydığı iddiası üzerine kuran sanığın avukatı da aynı şekilde “Evlilik birliği içinde eşlerin sadakatinin önemi hepimizin malumu“ diyerek işlenen cinayetin bir nedeni olduğunu belirtti.

Kamera kayıtları sanığı yalanlıyor

Sanık olay gecesine dair Kübra Aşkın ile tesadüfen karşılaştığını iddia etse de elde bulunan kamera kayıtlarında yaklaşık 30 dakika Aşkın’ın bulunduğu mekanın önünde beklediği ve sonra yoluna çıktığı ortaya çıktı. Sanık işlediği cinayeti “Psikolojimi bozup yanlış kararlar aldırdılar. Travma yarattılar” diyerek savundu.

“Kadın cinayetlerine tahammülümüz kalmadı”

Aşkın’ın avukatlarından Av. Şirin Güler mahkemeden söz alarak şunları dile getirdi:

Bizim kadın cinayetlerine tahammülümüz kalmadı. Bizler burada gerçek adaleti istiyoruz. Mahkemenizden bunu talep ediyoruz. “Boşandıktan sonrası beni ilgilendirmiyor” diyen sanık boşanmanın 1.5 yıl sonrasında dahi ısrarlı takibi ve tacizi sürdürmüş, bu cinayeti tasarlayarak ve öldürücü ateş acar biçimde işlemiştir. Sanık burada iyi hal ve tahrik indirimleri için mağdur rolü oynamaktadır. Asıl mağdur olan öldürülen kadındır. Bu kadın cinayetlerinin artık sona ermesini istiyor ve bu davada boşluklar olan delillerin toplanmasını talep ediyoruz.

Güler’in sözünün ardından ara karar veren mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duurşmayı 19 Kasım 2019 tarihine erteledi.

Sendika.Org