Mersin’de iklim krizini anlatan üniversitelilere polis tehdidi:”Sizi paspas ederiz burada”

Mersin Öğrenci Kolektifleri’nden dört üniversiteli, “İklim krizini bana sor” diyerek krizin olası sonuçlarını yurttaşlara anlattı. Polisin taciz ve tehdit ettiği üniversitelilerden biri polis tarafından alıkonuldu, gözaltı işlemi yapılmayan üniversiteli daha sonra serbest bırakıldı

Mersin’de iklim krizini anlatan üniversitelilere polis tehdidi:”Sizi paspas ederiz burada”

İklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle, 20 Eylül’de başlayan ve yeni gün sürecek olan eylemler dünya genelinde devam ediyor. Bu eylemler kapsamında Mersin Öğrenci Kolektifleri’nden dört üniversiteli, Pozcu’da bir araya gelerek iklim krizinin olası sonuçları konusunda yurttaşlara bilgi verdi.

Polis tehdidi ve darp

Üniversiteliler eylem sırasında polisin taciz ve tehditlerine maruz kaldı. Üniversiteliler, yaptıkları eylemi sonlandırmalarını söyleyen polise olumsuz cevap verince, polisler tarafından “Burası böyle kalabalık olmasa size yapacağımızı biliriz” ve “Sizi paspas ederiz burada” sözleri ile tehdit edildi. Bununla da kalmayan polis bir üniversiteliyi darp ederek araca bindirdi.

Arkadaşları geri getirilmeden eylemi sonlandırmayacaklarını söyleyen üç üniversiteli eylemlerine devam etti. Yaklaşık yarım saat alıkonulan üniversiteli, hakkında gözaltı işlemi yapılmadan tekrar eylem alanına getirildi.

Arkadaşlarının gelmesinin ardından durumu  “AKP’den hesabı gençlik soracak”, “İklim grevine ses ver doğa talanını durdur”, “İklimi değil sitemi değiştir” ve “Nükleer santral istemiyoruz” sloganlarıyla protesto eden üniversiteliler eylemi sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur