Kocaeli’de yemeklerinden böcek çıkan işçiler iş bıraktı: “İnsanca çalışma koşulları istiyoruz”

Kocaeli Entegre Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler yemeklerden böcek çıkması ve koğuşlarda tasta kurusu olmasından dolayı iş bıraktı. Şantiye içinde yürüyüş yapan işçiler “İnsanca barınma-beslenme-çalışma koşulları istiyoruz” dedi

Kocaeli’de yemeklerinden böcek çıkan işçiler iş bıraktı: “İnsanca çalışma koşulları istiyoruz”

Türkerler-GAMA Holding ortaklığının ana firma konumunda olduğu Kocaeli Entegre Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan işçiler, yemeklerinden böcek çıkması ve tahtakurusu bulunan koğuşlarda yatmak zorunda kalmalarını protesto etmek için iş durdurdular.  Barınma ve beslenme koşullarına karşı eyleme başlayan işçiler, şantiye içinde gerçekleştirdikleri yürüyüşten sonra iş durdurarak beklemeye başladı.

Eylemin ardından inşaat yetkilileri işçilerin temsilcileri ve İnşaat-İş üyeleri ile görüşmek istedi. Görüşme sonucunda işçi heyetinin yemek sorununun ve diğer sorunlara ilişkin taleplerin yazılı olarak sunulmasının ardından, yetkililerin sorunların kısa zamanda çözüleceği sözü üzerine eylem sonlandırıldı.

“İnşaat patronlarının bize saygı duymayı öğrenerek!”

İnşaat-İş Sendikası yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

İnşaat patronlarının kölece çalışma-barınma-beslenme koşullarında çalışan biz işçilere kriz koşullarında daha da rezilleşmiş koşullar dayattıkları, sayısı giderek azalan şantiyelerden gelen haberlerden de anlaşılıyor.

İnşaat işçileriyse başta 3. Havalimanı direnişi olmak üzere, işkolunda yaşanan irili ufaklı birçok direnişin yarattığı birikimle bu koşullara karşı birlikte hareket etmeye, “köle değil, işçiyiz” demeye devam ediyor.

İnsanca barınma-beslenme-çalışma koşulları, insanca yaşayacak ücret haklarımız, çalışırken ölmemek sürdürdüğümüz mücadelemiz devam ediyor!

İnşaat patronlarının bize saygı duymayı öğrenerek, buna uygun davranacakları ana kadar kendi mücadele yasalarımızla hareket edeceğiz. Mücadelemizin yarattığı birikimi, hafızayı örgütlü bir güce dönüştürmenin manivelası yaparak bu kuralsız cehennemin kurallarını belirleyeceğiz. Er ya da geç!

Sendika.Org