Jandarma, JES şirketi alana yerleşsin diye mahalleyi adeta işgal etti

Hacıbektaşlı Mahallesi'nde JES şirketi alana yerleşsin diye bine yakın jandarma mahalleyi adeta işgal etti

Jandarma, JES şirketi alana yerleşsin diye mahalleyi adeta işgal etti

Salihli Hacıbektaşlı Mahallesi JES şirketi SANKO’nun iş ekipmanlarını getirebilmesi için jandarma ve polis tarafından kuşatıldı.

JES’e karşı nöbet tutan mahalleliye geçtiğimiz günlerde jandarma saldırmış ve 30’dan fazla yurttaşı gözaltına almıştı. Gözaltılar sırasında jandarma, yaşananları kaydeden bir kadının telefonunu alarak kırmayı tartışmıştı.

GÖZALTINA ALINAN JES DİRENİŞÇİLERİ SERBEST

JANDARMA KIRMAK İSTEDİĞİ TELEFONLA KENDİNİ KAYDETTİ: “BU TELEFONDA ÇOK GÖRÜNTÜ VAR, KIRALIM”

Bu sabah saatlerinde de mahalleye gelen bine yakın jandarma ve polis ekipleri mahalleyi adeta kuşatarak, proje sahibi SANKO şirketinin iş makineleri ve sondaj kuleleri tırlarla alana sokulmaya başlandı.

Jandarma liseyi üs yapmış!

Evrensel’in haberine göre, JES yapılmak istenen alanın yanı başındaki köylülerin nöbet tuttuğu yere giden Salihli Çevre Derneği Başkanı, Halkevleri Hukuk Dairesi avukatlarından Seçil Ege Değerli, 4-5 tabur olduğu söylenen jandarmanın her tarafa yığınak yaptığını aktardı. Jandarmanın Sosyal Bilimler Lisesini üs olarak kullandığını ifade eden Değerli, “Olan biten her yönüyle tam bir hukuksuzluk. Mahalle halkı evlerinden çıkamıyor. Çatılarda jandarma gözetiminde JES şirketinin iş makinelerinin alana girişini izliyorlar” dedi.

Mahallede kuş uçurtulmuyor

Mahalleliye “villa yapacağız” diyerek JES çalışmalarına başlayan şirketin okulların ve evlerin hemen dibindeki bir alana JES kurmak için ÇED Gerekli Değildir belgesi verildiğini öğrenen halk bu yılın başında, 2 Ocak’ta çadır kurarak direnişe geçmişti. Köylülerin kararlı tutumlarını aşamayan şirket yetkilileri araya milletvekillerinin de girmesinin ardından direniş çadırının kaldırılması karşılığında sondaj kulelerini sökmüşler ve bazı araç gereçlerini alandan çekmişlerdi. Aylardır sessiz bir şekilde bekleyen konu geçtiğimiz günlerde şirketin alana yeniden iş makinelerini sokmak istemesi üzerine hareketlenmiş, mahalle halkı yeniden makinelerin geçişine karşı yollara dökülmüştü.

Geçtiğimiz günlerde yapılan jandarma saldırısı ve gözaltıların ardından mahalleli tekrar JES alanının yakınında nöbete başlamış, Ege’nin birçok yerinden nöbete destek ziyaretleri gerçekleştirilmişti. Bugün ise yüzlerce jandarma ve polis tarafından kuşatılan mahallede adeta kuş uçurulmayarak JES şirketinin alana yerleşmesi sağlanıyor.

Sendika.Org