İstanbullular iklim krizine karşı grevde

İstanbullular "İklim acil durumu hemen şimdi” şiarıyla Kadıköy'de bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Çoğunluğunu çocuk ve gençlerin oluşturduğu yüzlerce yurttaşın katıldığı eylemde, basın açıklamasını yine çocuklar yaptı

İstanbullular iklim krizine karşı grevde

Türkiye’de “Sıfır Gelecek Kampanyası” adı altında bir araya gelen ekoloji örgütleri ve yaşam savunucuları tüm dünyayla aynı anda “küresel iklim grevi” gerçekleştiriyor. İklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle ve “Fridays for Future / Gelecek için Cumalar” dayanışma ağının çağrısıyla bugün (Cuma) itibariyle başlayan eylemler yedi gün sürecek.

İstanbul Kadıköy’de toplanan çoğunluğunu çocuk ve gençlerin oluşturtuğu yüzlerce yurttaş “İklim acil durumu hemen şimdi” şiarıyla bir araya gelerek açıklama yaptı.

Birçok okuldan Kadıköy’e gelen çocuklar ve gençler taşıdıkları dövizlerle iklim krizinin ciddiyetine dikkat çekti. Dünya için çok geç olmadan kalıcı çözümlerin bulunmasını isteyen “Gelecek İçin Cumalar” adına basın açıklamasını Atlas Sarrafoğlu ve Selin Gören yaptı.

“Bilimin arkasında birleşelim”

Türkiye’deki ilk iklim grevinde de yetişkinlerin var olduğunu ancak izleyici olduklarını dile getiren genç yaşam savunucuları “Şimdi artık bu grevin bir parçasısınız. Ona göre hareket etmelisiniz. Artık kavga etmeyi bitirmelisiniz. Artık birbirinizi suçlamamalısınız. Artık bir araya gelmelisiniz. Ve en önemlisi artık biz çocukları dinlemelisiniz” diyerek yetişkinlere seslendi.

“Bizi artık dinleyin”

Sarrafoğlu ve Gören açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

Artık bize kulak vermeyi bırakın ve bizi artık dinleyin. Kurtaracak bir gezegenimiz var. Artık bunun için çalışın. Biz de artık bunun için okula gidelim. Keyif aldığımız için okulu kırmıyoruz. Bunu okula gitmemek için yapsaydık. Pazartesi sendromu yaşamamak için pazartesi yapardık. Hepiniz öğrenci olmuşsunuzdur. Biliyorsunuzdur ki okula gitmek için en iyi gün cumadır fakat en kötüsü ise pazartesidir. Anladınız mı? O zaman anlamaya devam edin. Gezegenimiz yanıyor. Bir çok şehir sular altında kalıyor. Buzullar yok oluyor. Kuzey kutbundaki ormanlar alev alev. İnsanlar evlerini terk ediyor. Türlerin nesli tükeniyor.

Artık birlikte hareket etmenin vakti geldi

Yakında bizim de neslimiz tükenecek. Artık bunu anlayın. Bu ilk iklim grevinizi unutmayın. Artık hayatınız değişti. Eğer bu gerçeği biliyorsanız hepimizin hayatı değişmiştir. Ben de sizin gibi korkuyorum zehirli yağmurlardan. Ama yağmurların neden zehirli olduğunu bilmek istiyorum. Yağmurların zehirli olmaması için ne yapmam gerektiğini bilmek istiyorum. Bunu tek başıma öğrenemem. Bana yardım etmelisiniz. Kimyasal kirliliği durdurmak konusunda bana yardım etmelisiniz. İklim krizini durdurmam konusunda bana yardım etmelisiniz. Bize yardım etmek için önce bizi desteklemelisiniz. Sonra bizimle aynı şeyi söylemelisiniz. Bilimin arkasında birleşelim. Formül bu. Çünkü iklim değişikliğinin bir kriz olduğunu bilim insanları söylüyor. Yani doktorlar, profesörler biz de bunu haberlerde öğreniyoruz. O yüzden bence ilk iş olarak bu gerçekleri öğrendiğimiz haberlerin değişmesini istemeliyiz. Sonra bu konu hakkında bir şeyler yapmak isteyen kişilere kulak vermeliyiz. Bence artık birlikte hareket etmenin vakti geldi.

 

“İklim acil durumu ilan edilsin”

Basın açıklamasının ardından  yurttaşlar “İklim acil durumu ilan edilsin” sloganı eşliğine Yoğurtçu Parkı’na yürüdü. Bugünkü etkinliklerin ikinci ayağı ise saat 16.00’da Yoğurtçu Parkı’nda düzenlenecek festivalle devam etti. Stantların, çeşitli atölyelerin, konuşmaların ve performans gösterilerinin olduğu festival müzik gruplarının şarkılarıyla akşam saatlerine kadar sürdü.

Sendika.Org (Fotoğraf: Gül Gündüz)