İstanbul Tabip Odası: “Kadınların ‘fişlenmesi’ kabul edilemez”

İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, emniyetin il sağlık müdürlüğünden kürtaj olan kadınların listesini istemesine tepki göstererek “Hukuka aykırı bu talebe, kadın bedenini denetleyen tüm mekanizmalara olduğu gibi karşıyız” dedi

İstanbul Tabip Odası: “Kadınların ‘fişlenmesi’ kabul edilemez”

İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün İl Sağlık Müdürlüğü’nden kürtaj olan kadınların listesini talep etmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bireysel hak ve özgürlüklerin devlet politikalarıyla kolaylıkla sınırlandığı Türkiye’de gebeliklerin özellikle yoksul insanların kabusu haline getirildiği belirtilen açıklamada, “Her kürtaj, gereksinimi karşılanmamış gebelikten korunma hizmetlerinin göstergesidir. Cinsel sağlık hakkı ise doğrudan hükümetin sağlık politikaları ile sınırlandırılmaktadır” denildi.

Kadınların sağlık hakkını doğrudan engelleyen uygulamalardan olan gebelikten korunma yöntemlerine erişememe, ayrıca kürtajın gayri yasal yollarla engellenmesine bir yenisinin daha eklendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Kürtajı kriminalize etme, fişleme boyutuna getirilmiştir” ifadesi yer aldı.

“Sağlık verilerinin gizliliğine saygı temel ilke”

Açıklamada, kürtaj yaptıran kadınların listesinin “Gülen Cemaati’ne üye olma, rüşvet ve cumhurbaşkanı ile devlet büyüklerine hakaret konularında yürütülmekte olan soruşturmalar” gerekçesinin gösterildiği hatırlatarak şunlar kaydedildi:

Sağlık Bakanlığı kişilerin izni olmaksızın İçişleri Bakanlığı için verileri isterken; hekimleri meslek etiği kurallarını çiğnemeye zorlamakta, hasta hakları, cinsel haklar ve kadınların sağlık hakkını ihlal etmektedir. AİHM de “sağlık verilerinin gizliliğine saygı” konusunu, Sözleşme’ye taraf devletlerin yasal sistemlerinde temel bir ilke olarak kabul etmektedir.

“Kabul edilemez”

Devletin, hukuk devleti olabilmesinin tek yolunun, kişinin güvenliğinin sağlanması olduğuna işaret eden İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, “Hukuka aykırı bu talebe, kadın bedenini denetleyen tüm mekanizmalara olduğu gibi karşıyız. Ücretsiz ve güvenli kürtaja erişim hakkının ortadan kaldırılması gibi, bir sağlık hizmeti olan kürtaja ait verilerin izinsiz kullanılması, kadınların ‘fişlenmesi’ kabul edilemez” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Sendika.Org