İngiltere Parlamentosu’nu askıya alan Boris Johnson çoğunluğu kaybetti

Avam Kamarası, hükümetin anlaşmasız olarak AB’den ayrılmasının yolunu kapatan yasa tasarısını onayladı. İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson Avam Kamarası'ndaki çoğunluğu kaybetti

İngiltere Parlamentosu’nu askıya alan Boris Johnson çoğunluğu kaybetti

İngiltere’de halk tarafından seçilen milletvekillerinin oluşturduğu meclis olan Avam Kamarası, hükümetin anlaşmasız olarak AB’den ayrılmasının yolunu kapatan yasa tasarısını onayladı.

Parlamento oturumunda Muhafazakar Parti milletvekili Philip Lee partisinden istifa ederek Liberal Demokrat Parti’ye geçti ve Johnson başkanlığındaki hükümet parlamentodaki çoğunluğu kaybetti.

Tasarı 4 Eylül’de parlamentonun gündemine taşınacak. Jeremy Corbyn oylamayı genel seçim çağrısı yapmak için destekleyeceklerini açıkladı. Meclis çoğunluğunu kaybeden Johnson’un da erken seçime gidilmesi için önerge sunması bekleniyor. Erken seçim için meclisin üçte ikisinin onayı gerekiyor.

Johnson 31 Ekim’de uygulanacak ayrılma kararından önce muhalefetin anlaşmasız ayrılmayı engelleme girişimini engellemek için Kraliçe II. Elizbeth’in de onayıyla parlamentoyu 9 Eylül-14 Ekim arasında askıya almış, halk Londra başta olmak üzere birçok kentte sokaklara dökülmüştü.

Sendika.Org