Immanuel Wallerstein yaşamını yitirdi: “Bu bir son, bu bir başlangıç”

Wallerstein, 1 Ocak 1998'de başlayıp her ayın 1'i ile 15'inde kesintisiz olarak yayımlanan "yorum" adını verdiği makalelerine 1 Temmuz 2019'da son vermiş ve "Bu bir son, bu bir başlangıç" başlığını verdiği son yorumunda bütün bu yazılarının bütün dillere çevrilmesi dileğini paylaşmıştı

Immanuel Wallerstein yaşamını yitirdi: “Bu bir son, bu bir başlangıç”

Dünyanın önde gelen sosyal bilimcilerinden Immanuel Wallerstein yaşamını yitirdi. “Dünya sistemleri analizi” ile bilinen Wallerstein, Türkiye’de de farklı siyasal akımlarca takip edilen, kitap ve makaleleri geniş kitlelere ulaşan bir entelektüeldi.

Kimi zaman Marksist meslektaşlarınca uluslararası gelişmelere sınıf mücadelesinin önemini yadsıyan yüksek bir soyutlama ile yaklaştığı için eleştirilen Wallerstein, yine de pek çok kehanete imza atmış, 2008 krizinde ise bilinen anlamıyla kapitalizmin artık sonuna gelindiğini ve dünyanın bir başka sisteme geçilecek 20-30 yıllık bir kaotik mücadeleler sürecine girdiğini savunmuştu.

WALLERSTEİN TÜRKİYE’DE: EKONOMİK KRİZ, JEOPOLİTİKA VE KAPİTALİZM ÇÖKERKEN ÖZNE OLMAK

Wallerstein 1 Ocak 1998’de başlayıp her ayın 1’i ile 15’inde kesintisiz olarak yayımlanan “yorum” adını verdiği makalelerine 1 Temmuz 2019’da son vermiş ve “Bu bir son, bu bir başlangıç” başlığını verdiği son yorumunda bütün bu yazıların bütün dillere çevrilmesi dileğini paylaşmıştı.

Wallerstein’ın yüzlerce yazısı kendisinin de izniyle Sendika.Org tarafından çevrilerek yayımlandı.

Wallerstein çevirileri arşivine erişmek için tıklayınız!

Sendika.Org