Hukuka erişim de engelli: Sendika.Org’un başvurusu AYM’de dört yıldır bekliyor

Sendika.Org, Temmuz 2015’ten bu yana 62 kez erişime engellendi. Bütün erişim engelleri için hukuki başvurular yapıldı. Anayasa Mahkemesi’nde 16 dosya birikti. Ekim 2015’te yapılan ilk başvuru Adalet Bakanlığı görüş bildirmediği için hala Bölümler Önünde İncelemede bekliyor

Hukuka erişim de engelli: Sendika.Org’un başvurusu AYM’de dört yıldır bekliyor

İlk olarak 25 Temmuz 2015’te alan adı ve böylece de bütün içeriği erişime engellenen, daha sonra yayınını sürdürmek için taşındığı 61 alan adı daha aynı şekilde engellenen Sendika.Org adına Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) 9 Ekim 2015’te yapılan bireysel başvuru hala yanıtlanmadı.

Aradan geçen yaklaşık 4 yıllık süreç içinde erişim engelleri devam etti. Sendika.Org’un avukatları da aynı şekilde itirazlarını sürdürdü ve şu anda AYM’de alan adlarının erişime engellenmesiyle ilişkili 13, haber içeriklerinin erişime engellenmesiyle ilgili de 2 ayrı başvuru daha Komisyonlar Önünde İnceleme aşamasında bekliyor.

9 Ekim 2015’teki ilk başvuru ise ancak Bölümler Önünde İnceleme aşamasına gelebildi. İlk başvuruyu takip eden Avukat Tonguç Cankurt, sürecin ilerlemesi için Adalet Bakanlığından görüş gelmesi gerektiğini ancak Bakanlığın henüz görüş bildirmediğini belirtiyor.

“AYM’nin daha hızlı hareket etmesi gerekir”

AYM’deki diğer 15 başvuru sürecini takip eden, siber haklar uzmanı Avukat Yaman Akdeniz de bütün erişim engellerinin ayrı ayrı yargıya taşındığı 2017 itibariyle Sendika.Org’un yeni alan adlarının artık engellenmediğine dikkat çekerek şunları söylüyor: “Sendika.Org yayınını sürdürdüğü ve yeni alan adı üzerinden erişilebildiği için mağduriyet sürmüyor diye düşünmüş ve karar almakta acele etmemiş olabilirler. Wikipedia daha sonra erişime engellendiği ve başvurusu daha sonra yapıldığı halde bu başvurunun AYM Genel Kurulunda gündeme alınması da mağduriyetin sürmesinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak ifade ve basın özgürlüğü alanlarındaki başvurularda AYM’nin daha hızlı hareket etmesi gerekir. Başvurulara ilişkin önceliklendirme yöntemlerini de gözden geçirmeleri gerekir.”

Ne olmuştu?

Nisan 2001’den beri yayın hayatını sürdüren Sendika.Org, ilk olarak 7 Haziran 2015 seçiminin ardından çatışmasızlık sürecinin son bulup askeri operasyonların başladığı günün ertesinde, yani 25 Temmuz 2015’te diğer bir dizi site ile birlikte 5651 Sayılı Yasa’nın 8/A maddesi uyarınca topyekûn erişime engellendi.

Toplumsal hareketliliğin ve siyasi operasyonların gündeme geldiği her eşikte erişime engellenen site her seferinde sendika1.org, sendika2.org… şeklinde yeni bir alan adına taşınarak yayınını kesintisiz sürdürdü.

16 Nisan 2017 referandumu sürecinde ise erişim engelleri günlük olarak ilerlemeye başladı. Bunun üzerine Sendika.Org, Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurdu, internet sansürüne karşı düzenlediği kampanyalar ile uluslararası alanda gündeme geldi, TBMM Genel Kurulu’nda dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan özür dilemesi ile sonuçlanan bir tartışmaya konu oldu, BTK toplantılarında yöneticilerin yanıt veremediği bir başlık olarak gündeme getirildi. Aynı dönemde rekor sayıda sansüre rekor sayıda hukuki itirazlarla yanıt veren Sendika.Org’a yönelik erişim engeli politikası Ağustos 2017 itibariyle değişti ve geçmiş erişim engelleri geçerliliğini korumak üzere yeni alan adlarına topyekûn erişim engeli uygulaması terk edildi.

“Sendika.Org’un engelli koşusu”nun ayrıntıları için tıklayınız!

Sendika.Org