Hrant Dink davasında dönemin vali yardımcısı konuştu: Benim sorumluluğum yok, sorumlu validir

Hrant Dink cinayetine adı karışan kamu görevlilerinin yargılandığı davada konuşan dönemin Vali Yardımcısı Ergün Güngör, "Sorumluluğum yok, sorumlu validir" dedi

Hrant Dink davasında dönemin vali yardımcısı konuştu: Benim sorumluluğum yok, sorumlu validir

Hrant Dink cinayetine karışan kamu görevlilerinin yargılandığı davanın duruşması 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Üç gün sürecek olan duruşmaların bugünkü bölümünde dönemin azınlıklardan sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör konuştu.

Hrant Dink cinayetine karışan kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 27. duruşma haftası başladı. Bugün başlayan ve 5-6 Eylül’de de sürecek duruşmalar kapsamında ilk olarak dönemin Vali Yardımcısı Ergün Güngör dinlendi.

Ergün Güngör duruşmaya Bursa’dan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) katıldı. Güngör, Bursa vali yardımcılığı görevini sürdürürken, Balıkesir’e tayin oldu.

Dink ile yaptığı görüşme: Tehdit etmedik

Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak dinlenen Güngör’e ilk olarak 24 Şubat 2004 tarihinde Dink ile yaptığı görüşme soruldu. Görüşmeyi MİT’in talep ettiğini ifade eden Güngör görüşmenin dönemin Valisi Muammer Aksoy’un izniyle gerçekleştiğini anlattı.

2004 tarihli görüşme kapsamında Sabiha Gökçen’in Ermeni kimliğine ilişkin haberlerin konuşulduğunu paylaşan Güngör, “Burada Hrant Dink tehdit edilmedi, bir tehdit yoktu. Sadece Ermeni cemaatine karşı oluşabilecek tepkileri paylaştık” dedi.

“MİT mensuplarını akrabalarım diye tanıttım”

Güngör ayrıca görüşmede MİT görevlilerinin de yer aldığını, bu kişileri Hrant Dink’e ‘akrabalarım’ diye tanıttığını söyledi. “MİT görüşmeyi izlemek istemişti ancak ‘bizim kimliğimizi saklayın’ dediler. Ben de bunun üzerine Dink’e akrabalarım ziyarete gelmişti. Kalabilirler mi? dedim. Sayın Dink ‘Sakıncası yok’ dedi. Görüşmede Sabiha Gökçen’le ilgili haberleri konuştuk. Ermeni cemaatine dönük tepkilerin artmasından endişelerimizi dile getirdik. ‘Toplumda infial yarattı’ dedim. Ardından görüşmeyi Sayın Vali’ye aktardım” dedi.

Azınlıklardan sorumlu vali yardımcısı tehditleri bilmiyormuş

‘Hrant Dink’e bu tarihten sonra gelen tehditlerden haberiniz var mıydı’ sorusuna, “Yoktu” yanıtını veren vali yardımcısı, “Korunması benim sorumluluğumda değil. İstihbarat raporları kapalı zarf içerisinde valiye aktarılır. Tarafımıza bilgi sunulmaz. Vazifem bu görüşmeyi sağlamakla tamamlandı” dedi.

Güngör, Hrant Dink’in bu görüşmeyi 12 Ocak’ta Agos gazetesine yazmasına ilişkin ise “Bu görüşmeyi yazdı. O tarihten itibaren çok güç durumda kaldık. Yıllardır bunun sıkıntılarını yaşıyorum” dedi.

Bu tarihten itibaren alınan istihbaratlara karşı önlem alınmamış olmasını “Benim sorumluluğumda değildi. Valinin sorumluluğundaydı” diye yanıtlayan Güngör, Avukat Hakan Bakırcıoğlu’nun “Aylık güvenlik zirvelerinde konu gündeme geldi mi geliyor muydu” sorusuna “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi. Güngör, “Valinin sekretaryası gibi çalıştım. Konu hakkında muhatap Validir” dedi.

Paylan: Sorumlular yargılansın dedik, önümüze pelitlideki gençleri attılar

Duruşmadan önce Artı TV’ye konuşan HDP Milletvekili Garo Paylan, “Hrant Dink katledileli 12 yıl oldu. Biz 95’inci kez adalet saraylarının önündeyiz. 12 yıldır ‘öldür diyenler yargılansın’ dedik ama maalesef önümüze Pelitli’deki bazı gençleri attılar. Bir çeteyi attılar. Burada sanıklar dalga geçer gibi yargılanıyor. Etkin yargılama yok. Adalet ortaya çıkmıyor. Tanıklar da sanıklar da bildiklerini söylemeliler” dedi.

“Adalet sağlanıncaya kadar buradayız”

Duruşması önce bir açıklama yapan Hrant’ın arkadaşları ise ‘Adalet sağlanıncaya kadar buradayız’ dediler.

Adliye önünde bir açıklama yapan Hrant’ın arkadaşları “Aradan geçen 12 yıl, açılan soruşturma ve davalar henüz bu cinayetin üzerindeki perdeyi kaldırmadı. Öldür diyenler yargılanmadı. Selamlar Hrant Dink arkadaşımızı aramızdan alan ırkçılıkla henüz yüzleşmedik. Biz Hrant’ın arkadaşlarıyız. Bir adalet nöbetinde daha buradayız ve Hrant için adalet için çağrımızı yinelemeye geldik. Hrant Dink’in gerçek katilleri hak ettikleri cezayı alana, bu alçak cinayetin hesabı tüm ortaklardan sorulana kadar buradayız ve biz bitti demeden bu dava bitmez. Hrant için adalet için; öldür diyenler yargılansın. Katilleri koruyan cinayete ortaktır. Biz bitti demeden bu dava bitmez. Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” ifadelerini kullandı.

Mahkeme tanıkların dinlenilmesiyle devam ediyor. Bugün tanıklar Ahmet Kahveci, Muhammet Bulgur, Emre Altıntaş da dinlenecek.

Duruşmada yarın Ali Baştürk, Cem Akar, Hamza Bülent İlkehan dinlenecek. 6 Eylül Cuma günü ise tutuklu Ercan Gün’ün birleşen dosyası için savunması alınacak.

Kaynak: Artı Gerçek