Hatalı ameliyatlarla hayatı altüst oldu: Trans kadın Zehra Hayel için dayanışma çağrısı

Zehra Hayel Kendirci’nin hayatı, 2014’te geçirdiği hatalı cinsiyet değişikliği ameliyatı sonrası altüst oldu. İlk ameliyat sonrası yedi kez daha bıçak altına yatan Zehra Hayel’in hukuk mücadelesini yürüten Av. Zehra Şahin, “Zehra Hayel’in sesini duyurmak istiyoruz” diyerek dayanışma çağrısı yaptı

Hatalı ameliyatlarla hayatı altüst oldu: Trans kadın Zehra Hayel için dayanışma çağrısı

Zehra Hayel Kendirci, 6 Mayıs 2014 tarihinde Avcılar Medicana Hastanesi’nde cinsiyet değişikliği ameliyatı oldu. Ancak ameliyatta yanlış müdahale sonrası Zehra Hayel’in hayatı altüst oldu.

Doktorun ameliyattan bir ay sonraki muayene sırasında vajinayı temizlerken fistül oluştuğunu ve dikmesi gerektiğini belirtmesi üzerine Zehra Hayel, 2014, 2015 ve 2017’de olmak üzere yedi kez bıçak altına yattı.

Tüm bu operasyonların ardından sağlık durumu iyice kötüleşen Zehra Hayel, Temmuz 2017’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne (CTF) başvurup muayene edildiğinde, vajinal bölgede canlı dokunun kalmadığı ve bu nedenle tedavi edilemeyeceğini öğrendi.

Doktor ne olduğunu söylemedi

Zehra Hayel’in avukatı Zehra Şahin’den edindiğimiz bilgilere göre, Mayıs 2014’teki ameliyattan bir ay sonra müvekkili, ameliyatı yapan doktorun Bakırköy’deki özel muayenehanesinde kontrole gitti.

Av. Şahin şunları aktardı:

O gün doktor, Zehra Hayel’i anestezi altında muayene etti. Muayene sırasında Zehra Hayel’e eşlik eden arkadaşları, doktorun müdahalesi sonrası Zehra Hayel’in çığlık attığını anlattı. Doktora neler olduğunun sorulması üzerine yanıt vermediğini, Zehra Hayel’i de kendisine gelmesinin ardından hiçbir açıklamada bulunmadan evine yolladığını belirtti.”

Muayenehanede 1 saatlik operasyon

Doktor muayenesi sonrası evine giden Zehra Hayel’in ateşinin çıktığını ve rahatsızlandığını belirten Av. Şahin, “Müvekkilim ateşinin çıkmasını ve rahatsızlığını anestezinin sonucu olarak yorumladı. Ancak daha sonra rahatsızlığı arttı. Vajinasından dışkı geldiğini görünce de doktorunu aradı ve durumu hakkında bilgi verdi. Doktoru, Zehra’ya ertesi günü muayenehanesine gelmesini söyledi ve sorunun ne olduğunu söyleyebileceğini belirtti. Müvekkilim o günü arkadaşlarının yardımı ve bakımıyla geçirmiştir” dedi.

Ertesi günü Kendirci’nin, doktorun muayenehanesine gittiğini söyleyen Av. Şahin, “Doktoru, müvekkilime ‘muayene sırasında vajinayı temizlerken fistül oluştuğunu ve dikilmesi gerektiğini’ belirtir ve Zehra’yı bir kez daha anestezi yoluyla 1 saati aşkın süren bir operasyon daha yapılır. Ancak Zehra operasyon sonrası eve döndüğünde dikişinin açıldığını ve vajinasından dışkı geldiğini belirtti” ifadelerini kullandı.

Yeni ameliyat için 1000 TL daha

Zehra Hayel’in mevcut sağlık problemleri nedeniyle pedlerle ve hasta bezleri ile kişisel sağlığını korumaya çalıştığını belirten Av. Şahin, “Müvekkilim kendi imkânlarıyla bu durumla baş etmeye çalışmış, sorunun büyümesi üzerine aynı doktor tarafından 2 Temmuz 2014 tarihinde Avcılar Medicana Hastanesi’nde tekrar ameliyat edilmiştir. Bir hafta boyunca hastahanede kalan Kendirci, bu operasyon için 1000 TL para ödemiştir” dedi.

2015 ve 2017’de 5 ameliyat daha

Av. Şahin, yapılan ameliyat sonrası da sonucun değişmediğini ve Zehra Hayel’in aynı doktor tarafından 2015 yılında Bahçelievler Yaşar Hastanesi’nde 2 ayrı ameliyat daha geçirdiğini belirtti. Zehra Hayel’in fiziksel ve ruhsal zorluklar karşısında çaresiz kaldığını belirten Av. Şahin, şöyle devam etti:

Müvekkilim her seferinde umut ederek aynı doktorundan yardım talep etmiş, 2017 yılında 3 ay arayla 3 ameliyat daha gerçekleştirilmiş. Doktoru, vajinadan gelen dışkıyı önlemek için vajinayı kapattığı belirtmiştir” dedi. Ayrıca vajina kapatma operasyonunu doktorun karar verdiğini ve olası sonuçları hakkında ise Kendirci’ye bilgi vermediğini belirten Av. Şahin “Doktorunun doğru tedavi uygulayacağına müvekkilim inanmış/inanmak istemiştir.

Hatalı operasyon

Tüm bu operasyonların ardından sağlık durumu iyice kötüleşen Zehra Hayel, 12 Temmuz 2017’de CTF’ye başvurup kapsamlı şekilde muayene edildiğinde, vajinal bölgede canlı dokunun kalmadığı ve bu nedenle tedavi edilemeyeceğini öğrendi. Üstelik daha önceki müdahaleler sırasında vajina kapatma operasyonu geçirdiğinden, aynı doktora başvurması ve vajinanın yeniden açılması gerektiği belirtildi.

Zehra Hayel’in bu konudaki başvurusu üzerine ameliyatları gerçekleştiren doktorun 25 bin TL istediğini belirten Av. Şahin, müvekkilinin bu parayı ödeyemediğini ve ameliyat olamadığını kaydetti.

Müvekkiline Aralık 2017’de yüzde 58 engelli raporu verildiğini belirten Av. Şahin, 15 günde bir CTF’de kontrollere devam eden Zehra Hayel’e geçtiğimiz haziran ayında da mevcut durumunun düzeltilemeyeceğinin ifade edildiğini aktardı.

Konu sosyal medyaya taşınmasın

Yaşananların ardından doktorun, ameliyatta hata yaptığını kabul ederek olayın sosyal medyaya taşınmaması için yeniden muayene ve ameliyat etmek ve bu sorunu çözmek sözüyle cinsiyet değişikliği ameliyatının 15 bin TL’lik ücretini iade ettiğini söyleyen Av. Şahin, şunları kaydetti:

Biz doktorla görüştüğümüzde 2014 yılında yapılan cinsiyet değişikliği operasyonunun ücreti olan 15.000 TL’yi, doktorla karşılıklı yaptığımız protokol doğrultusunda ücreti geri verdi. Doktor, kendisinden kaynaklı bir şey olduğunu düşünmese bu parayı geri neden versin? Müvekkilim Zehra, çok ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Vajinası kapalı ve bağırsakları dışarıda olduğundan kaynaklı sıkıntıları var.”

Epikriz raporlarında çelişkili beyanlar

Doktorun hazırladığı iki ayrı epikriz raporunda çelişkili beyanlarda bulunduğunu söyleyen Av. Şahin, ilkinde cinsiyet değişikliği ameliyatını kendisinin yaptığını beyan etmesine rağmen, ikinci raporda ise tersi yönde bir izlenim oluşturmaya çalıştığını belirterek “Raporlara tarih yazmamış, iç içe geçen ameliyatlarla gerçekleri gizlemiştir. Gerçekleştirdiği birçok operasyonu raporlara yansıtmamış, müvekkile ameliyatları yaptığı zamanlar bu işlemlerle ilgili hiçbir evrak vermemiştir” ifadelerini kullandı. Av. Şahin, ameliyatlardan sonra Zehra Hayel’in şeker hastası olduğunu ifade ederek “Doktor, evvelden de şeker hastasıymış gibi göstererek sebep olduğu durumu komplikasyonmuş gibi teorize etmeye çalıştı” dedi.

“Zehra Hayel’in sesini duyurmak istiyoruz”

Av. Şahin, Zehra Hayel’in sesini duyurmaya çalıştıklarını belirten “Bütün bu ameliyatlar sonrası müvekkilimin çok ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Ayrıca her ay düzenli olarak kullanması gereken tıbbi malzemeler var. Sigorta bunların sadece bir kısmını karşılarken, geri kalanın kendi imkânlarıyla karşılıyor. Müvekkilim, durumunun düzelemeyeceğini Haziran 2019’da öğrendi. Biz de konuya ilişkin savcılığa şikâyette bulunduk” ifadelerini kullandı.

Zehra Hayel için dayanışma çağrısında bulunan Av. Şahin, “Müvekkilim hayatını sürdürmekte zorlanıyor. Zehra Hayel’in sesini duyurmak istiyoruz. Dayanışmanın büyütülmesi lazım. Kendisini yalnız hissetmemeli” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sendika.Org