Gazi’de polisin öldürdüğü iki gencin davasında bilirkişi raporu yanlış görüntülerle hazırlanmış

Gazi Mahallesi'nde polis tarafından araçları taranarak öldürülen Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul'un katillerinin yargılandığı davada, bilirkişi heyetinin dosyaya yanlış video ve ses kayıtlarını koyduğu anlaşıldı

Gazi’de polisin öldürdüğü iki gencin davasında bilirkişi raporu yanlış görüntülerle hazırlanmış

İstanbul’un Sultangazi ilçesi Gazi Mahallesi’nde polis tarafından öldürülen Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un faillerinin yargılandığı davanın 6’ncı duruşması İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

ETHA’nın haberine göre sanıkların katılmadığı duruşmada, Kerem ve Erkul’un yakınları ile avukatları katıldı. Kimlik tespitlerinin ardından başlayan duruşmada, olay yerine ilişkin bilirkişi raporu geldi.

Ses ve görüntüler farklı zamana ait

Duruşmada ilk sözü, Kerem ve Erkul’un yakınları aldı ve sanıkların cezalandırılmalarını istedi. Ardından Av. Meral Hanbayat söz alarak, bilirkişi raporunda dosyaya yanlış ses ve görüntülerin konduğunu belirtti.

Cinayetin 2017 yılında yaşandığını, ancak ses ve görüntü kayıtlarının 2018 yılına ait olduğunu belirten Hanbayat, mahkemenin Adli Tıp Kurumu’na (ATK) yazı yazarak bu hatanın düzeltilmesini talep etti. Hanbayat, dosyada eksiklerin giderilmesinden sonra esasa ilişkin beyanda bulunacaklarını söyledi.

‘Eksiklerin giderilmesi’ talebi 

Son olarak sanık avukatı söz aldı ve bilirkişi raporunu inceleyip beyanda bulunmak için süre talebinde bulundu. Söz alan iddia makamı, sanık avukatının süre talebinin kabul edilmesi, dosyada belirtilen eksik hususların giderilmesi için ATK’ye müzakere yazısının yazılmasına karar verilmesini istedi.

Duruşma 13 Şubat 2020 tarihine ertelendi

Savunmaların ardından mahkeme, sanık avukatının süre talebinin kabul edilmesine, bilirkişi raporunda gönderilen ses ve video kayıtlarının hatalı olduğunun anlaşıldığına ve bunun düzeltilmesi için ATK’ye yazı yazılarak doğru kayıtların istenmesine karara vererek bir sonraki duruşmayı 13 Şubat 2020 tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

14 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Gazi Mahallesi’nde bulunan Gazi Kent Ormanı çıkışında, polisin “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle uzun namlulu silahlarla taranan bir araçta bulunan 5 kişiden 3’ü ağır yaralanmış, hastaneye kaldırılan yaralı gençlerden Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul yaşamını yitirmişti.

Sendika.Org