Eskişehir’deki veli-öğrenci boykotu devlet-tarikat ortaklığına geri adım attırdı

Eskişehir Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Göktepe, Kaldırım ve Ahiler Mahallesi'nde yaşayan öğrencileri, Menzil Tarikatı'nın merkezi olduğu iddia edilen Buhara Köyü'nde açılan yeni ilköğretim okuluna gitmeye zorlamasına karşı veliler boykot ilan etti. 1 hafta süren boykotun sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Mutlu ile görüşen veliler Mutlu'dan çocuklarını istedikleri okula gönderebileceklerine dair söz aldılar

Eskişehir’deki veli-öğrenci boykotu devlet-tarikat ortaklığına geri adım attırdı

Eskişehir Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Göktepe, Kaldırım ve Ahiler Mahallesi’nde yaşayan 60 öğrenciyi, Menzil Tarikatı’nın merkezi olduğu iddia edilen Buhara Köyü’nde açılan yeni ilköğretim okuluna gitmeye zorlamasına karşı veliler boykot başlattı.

Sözcü’den Kemal Atlan’ın haberine göre 1 hafta boyunca çocuklarını Buhara’daki okula göndermeyen veliler çocuklarıyla birlikte dün (16 Eylül) sabah saatlerinde eski okulları olan Ertuğrul Mahallesi’ndeki Yavuz Gülerce İlk ve Ortaokulu’na gelerek okul müdürüyle görüşmek istediler. Okul önüne gelip, “Çocuklarımız okula alınana kadar buradayız” diyen veliler, okul müdürü ile yaptıkları görüşmede çocuklarının kayıtlarının eski okullarına alınmasını istediler.

Veliler, “Çocuklarımız bu okula alınana kadar her sabah buraya gelip bekleyeceğiz. Çocuklarımız diğer okula gitmek istemiyor. Resmi olarak bu sorunun çözülmesini istiyoruz” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Okul müdürü aracılığıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Mutlu ile görüşen veliler Mutlu’dan çocuklarını istedikleri okula gönderebileceklerine dair söz aldılar. Ayrıca Mutlu, çocukların eski okullarına kayıt yaptırdıktan sonra, gerekli prosedürlerin yerine getirilmesiyle beraber ücretsiz servis ve yemek probleminin de çözüleceğini söyledi.

Öğrencilerin kayıtları velilerden habersiz Buhara’ya alınmış

Veliler, yıllardır çocuklarını Ertuğrul Mahallesi’ndeki okula gönderdiklerini, bu sene ise kendilerinin haberi olmadan Buhara’daki okullara kayıtlarının alındığını belirterek, “Bu okul 1997 yılında eğitime başladı. Diğer çocuklarımız bu okuldan mezun. Çocuklar neden bu okuldan başka bir okula gönderiliyor. Buradaki okul neden boşaltılmaya çalışılıyor. Amaç nedir? Yol yok, iz yok. Kışın bu çocuklar nasıl Buhara’daki okula gidecekler. Okul devletin okulu. Öğretmen devletin öğretmeni. Bizim ondan bir şüphemiz yok. Ama başka kuşkularımız var” ifadelerini kullandılar.

Buhara Mahallesi’nde Menzilci’lerin bulunduğu bölgeye gitmekten korktuklarını belirten veliler “Bizim gidemediğimiz köye çocuklarımızı eğitim için nasıl gönderelim?” diye sordular. Veliler “Kuşkularımız var. FETÖ olayı daha dün geçti başımızdan. Bizim de çocuklarımızın hayatları kararırsa, bunun hesabını kim verecek? Tanıdıklarımızın çocukları FETÖ okullarında okudular diye işe alınmıyorlar. Bizim çocuklarımız da damgalanacak” dediler.

Çocukları Menzil Tarikatı’nın bulunduğu köy okuluna göndermek için devlet seferber oldu

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla Ertuğrul Mahallesi’nde eğitim gören öğrencilerin kaydı Buhara Mahallesi’ndeki okula alındı. Çocuklarını Buhara’ya göndermek istemeyen veliler ise bir haftadır boykot yapıyordu. Velileri ikna etmek için Milli Eğitim yetkilileri, kaymakam ve jandarma, köylere giderek velilerle ile görüştü ve velileri ikna etmeye çalışmıştı. Aileler Buhara’daki okula göndermemek için çocuklarının ikametini başka köylerde göstereceklerini belirtince, para cezası ile tehdit edilmişti.

Sendika.Org