Erdoğan il başkanlarını toplantısında güvenli bölge için tarih verdi: “En geç Eylül’ün son haftası”

Erdoğan AKP Genel Merkezi'nde Geniletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Konuşmasında güvenli bölge, parti içi disiplin ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başlıkları yer aldı

Erdoğan il başkanlarını toplantısında güvenli bölge için tarih verdi: “En geç Eylül’ün son haftası”

Tayyip Erdoğan AKP Genel Merkezi’nde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan’ın konuşmasında Suriye’de oluşturulması planlanan güvenli bölge, parti içi disiplin ve kongreler ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başlıkları öne çıktı.

“Güvenli bölge oldu oldu, olmadı kapıları açarız”

Oluşturmak istenen güvenli bölgede toplu konut inşa ederek en az 1 milyon Suriyeli’yi buraya yerleştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Erdoğan şöyle konuştu:

Bizim istediğimiz güvenli bölge ile muhataplarımızın kafasındaki güvenli bölge arasında milyonlarca fark var. Eylül’ün son haftasına kadar Fırat’ı doğusundaki güvenli bölge oluşumunu kendi istediğimiz şekilde fiilen başlatmak zorundayız. Bunu Amerika ile yapmak hepimizin isteğidir. Ama olmazsa kendi imkânlarımızla buna başlayacağız. Hedefimiz ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizden en az bir milyonunu bu güvenli bölgede iskân etmektir.

“Kongrelerimizi yeniden diriliş şölenlerine çevirelim”

Konuşmasının geniş bir kısmını parti içi disiplin konularına ayıran Erdoğan, “Partimizin 10 milyonun üzerinde üyesi var; üye sayımızda yüzde 95’ten fazlası vefatlardan kaynaklı 290 bin kişilik bir eksilme gördük” dedi.

AKP Kongresi’ne giden süreçte il, ilçe ve belde başkanlarının yeni üye kayıt işlemlerini aksatmadan sürdürmelerinin önemine dikkat çeken Erdoğan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

Delege listelerinin yenilenmesi, kongrelerin yapılması, kadın ve gençlik kollarımızın da kongrelerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Kuruluşundan bu güne partimize hizmet etmiş hiçbir arkadaşımızı safımız dışında bırakmayacak ahde vefayı asla ihmal etmeyeceğiz. Yeni isimlerle kadrolarımızı tahkim edeceğiz. İl başkanlarımızın tek önceliği ve mesaisinin parti olması gerektiğini söylüyorum. Şartları buna uymayan kişiler ya il başkanlığına talip olmayacak ya da tüm  işlerini buna göre ayarlayacak. İşte bu anlayışla teşkilatlarımızda göreve getirilen Ömer’lere Hatice’lere ihtiyacımız var. Sizlerden partimizin bayrağını en yukarıya taşıyacağı isimlerle kongrelerimizi yeniden diriliş şölenlerine çevirmenizi istiyorum.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden dönüş yok”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aksayan tarafları olduğunu belirten Erdoğan bu “aksaklıkların” sistemden değil eski yönetim alışkanlıkları ve uygulamalardan kaynaklandığını savundu.

Yeni sistemin 1961 ve 1982 darbe anayasalarının daralttığı siyasi alanı genişlettiğini söyleyen Erdoğan, CHP’nin bu demokratik dönüşümden rahatsız olduğunu ifade ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

CHP’nin yeni sistemden hazımsızlık duymasının sebebi sistemin getirdiği işte bu büyük demokratik dönüşümdür. CHP ve şürekası imtiyazlarını kaybettikleri için bu kadar rahatsız oluyorlar. Ancak CHP ve ortakları içine sindirse de sindirmese de artık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden geriye dönüş yoktur.

Sendika.Org