Enerji ve inşaat şirketlerinin 46 milyar liralık borcunun faturası kamuya çıkarıldı

BDDK kararıyla, 13 Eylül itibarıyla bankalardaki 124,6 milyar liralık batık kredilere, 46 milyar liralık kredi daha dahil edildi. Enerji ve inşaat şirketlerine ait olan bu borç kamuya fatura edildi

Enerji ve inşaat şirketlerinin 46 milyar liralık borcunun faturası kamuya çıkarıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararıyla, 13 Eylül itibarıyla bankalardaki 124,6 milyar liralık batık kredilere, 46 milyar liralık kredi daha dahil edildi.

Bu durum, hem bankaların hem Türkiye ekonomisinin yükünü artırırken, bu uygulamanın sonuçlarından yararlanacak şirketlere kolaylık sağlayacak. Özellikle inşaat ve enerjideki borçlu şirketlerin AKP döneminde büyüyen şirketler olduğuna dikkat çekiliyor.

BDDK, bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken, ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerine kullandırılmış, toplam 46 milyar TL büyüklüğünde kredinin tespit edildiğini ve ilgili bankalara 2019 yıl sonuna kadar söz konusu krediler için gerekli sınıflama değişikliklerinin yapılması ve beklenen kredi zarar karşılıklarının ayrılması konusunda bildirimde bulunulduğunu bildirdi.

Söz konusu 46 milyar liralık kredinin bankalara dağılımı ve ne kadar karşılık ayırdıkları bilinmediği için banka bazında kârlara ne kadar yansıyacağı hakkında net bir görüş bulunmuyor. Yatırım Finansman tarafından yayımlanan değerlendirmede, “Hangi bankanın krediler için şu ana kadar, ne kadar provizyon ayırdığını bilmediğimiz için yıllık kârlarda yüzde 15-20 arası aşağı yönlü revizyon beklemek makul olacaktır. Bu da TL fonlama maliyetlerinde bir süredir gözlenen gerilemenin olumlu etkisini gölgeleyecektir” denildi.

Uzmanlar bugüne dek bu batığın gizlendiğine dikkat çekerek ekonomi yönetimini eleştirdi.

Mızrak çuvala sığmıyor

 

IMF’nin ziyareti sonrası gelen açıklama

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş yılmaz kararın IMF heyetinin Ankara’yı ziyareti sırasında alındığına dikkat çekerek kararın IMF ısrarı ile aldırılma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Sendika.Org