Endonezya “evlilik dışı cinsel ilişkiyi” ve “kürtajı” yasaklayan tasarıya karşı eylemde

Endonezya'da "evlilik öncesi cinsel ilişkiyi" yasaklayan yasa tasarısı başkent Jakarta'da protesto edildi. Cumhurbaşkanı Joko Widodo protestolar sonucu oylamayı cuma gününe erteledi

Endonezya “evlilik dışı cinsel ilişkiyi” ve “kürtajı” yasaklayan tasarıya karşı eylemde

Endonezya’da “evlilik öncesi cinsel ilişkiyi” yasaklayan tasarıya karşı hak sokağa indi. Başkent Jakarta’da polis, parlamento binasının önünde protestoculara göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su ile müdahale etti.

Tasarı aynı zamanda tıbbi gereklilik ve tecavüz dışındaki durumlarda kürtajı yasaklıyor. Yasa tasarısının parlamentodan geçmesi halinde cumhurbaşkanına hakaret de yasadışı hale getiriliyor.

Bugün oylanması beklenen yasa tasarısını Cumhurbaşkanı Joko Widodo “Yasanın yeniden değerlendirilmesi gerektiğini” söyleyerek oylamayı cuma gününe erteledi.

Söz konusu tasarı neleri yasaklıyor?

Oylaması ertelenen yasa tasarısına göre, evlilik öncesi cinsel ilişki su haline getiriliyor, evlenmeden birlikte yaşamak ise altı ay hapisle cezalandırılıyor. Tıbbi acil gereklilik ve tecavüz dışındaki durumlarda kürtaj yasaklanıyor. Cumhurbaşkanına, yardımcısına, dine, devlet kurumlarına, bayrak ve ulusal marş gibi sembollere hakaret de yasadışı hale getiriliyor.

Sendika.Org