Emniyetten kürtaj fişlemesi: “Kadınların temel hakları ihlal ediliyor”

İstanbul Emniyeti, İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği  “gizli” ibareli yazı ile kentteki tüm hastanelerde 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılmış ve “polikistik over sendromu” olan kadınların listesini istedi. Twitter üzerinden bir açıklama yapan İstanbul Tabip Odası hastanelere "Kişisel sağlık verilerini kişilerin izni olmadan paylaşmak ciddi bir tıbbi etik ihlali ve suçtur" uyarısında bulundu. Konuyu meclis gündemine taşıyan HDP’li Filiz Kerestecioğlu ise "Kadınların temel hakları ihlal ediliyor" dedi

Emniyetten kürtaj fişlemesi: “Kadınların temel hakları ihlal ediliyor”

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği yazı ile 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında “polikistik over sendromu” olan, 30-40 yaş arası kürtaj yaptıran kadınların listesini istedi. Emniyetin “ivedi” ve “gizli” ibareleri ile gönderdiği yazıda listenin en geç 13 Eylül tarihine kadar iletilmesi istendi.

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre, yazıda şöyle denildi: “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca ilgi sayılı FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Rüşvet ve Cumhurbaşkanı ile Devlet büyüklerine hakaret konularından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında ilimizde 01.01. 2017 ile 31.05.2019 tarihleri arasında tüm kamu ve özel hastanelerde polikistik over sendromu olup kürtaj işlemi yaptıran 30-40 yaş aralığında olan kişilerin listesini soruşturmada kullanılmak üzere ivedi olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere müdürlüğümüz görevlilerine teslim edilerek gönderilmesi hususunu; arz ederim.

İstanbul Tabip Odası hastaneleri uyardı

Twitter üzerinden açıklama yapan İstanbul Tabip Odası “Kişisel sağlık verilerini kişilerin izni olmadan paylaşmak ciddi bir tıbbi etik ihlali ve suçtur” diyerek hastanelere uyarıda bulundu.

“Sağlık müdürlüğü hekimliği yerle bir ediyor”

Konuyla ilgili Sendika.Org’a konuşan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün, emniyetin bu talebini değerlendirmeye almasını “hekimliği yerle bir eden bir durum” olarak değerlendirirken şu cümleleri kaydetti:

Bizler sadece emniyetin bu listeyi talep etmesine değil, sağlık müdürlüğünün değerlendirmesine de karşı çıkıyoruz. Emniyet istese bile il sağlık müdürlüğünün ‘Biz bunu vermeyiz’ demesi gerekirdi. Bu talebe verilen olumlu cevap hekim hasta ilişkisinin en temelini oluşturan güveni yıkacaktır.
Bu olayı basına yansıdığı için gördük ama belki daha önce de bir çok hasta bilgileri talep edildi ve gelecekte de edilmeye devam edilecek. Böyle bir veri talebine emniyetin hakkı olmadığı gibi sağlık müdürlüğünün de zinhar kabul etmemesi gerekiyor. Bu bilgiler yalnızca kişi izin verirse paylaşılabilir bilgilerdir. Bunun dışında verilerin doğrudan paylaşılması hiçbir durumda kabul edilemez.

“Kadınların temel hakları ihlal ediliyor”

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu konuyu meclise taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Kerestecioğlu önergesinin girişi kısmında şu cümlelere yer verdi:

Özellikle kürtaj gibi bilgi gizliliğinin büyük önem taşıdığı, birçok kadının bilgilerinin ortaya çıkacağı endişesiyle özel kurumları tercih ettiği bir işleme ilişkin bilgilerin görevli sağlık personeli dışında kişilerle paylaşılması kadınların temel haklarının ihlali anlamına gelmektedir. Üstelik, yalnızca soruşturmada adı geçen kişilerin bilgileri değil; İstanbul’daki tüm kadınların sağlık bilgilerinin listesi talep edilmekte; 8 milyona yakın kadının yaşadığı İstanbul’da binlerce kadının bilgilerinin gizli tutulmasına ilişkin hukuki hakları ihlal edilmektedir.

“FETÖ soruşturmaları kadınların ‘fişlenmesi’ için bahane mi edilmektedir”

Devlet hastanelerinde kürtaj hakkına erişmekte sıkıntı yaşayan kadınların, bu tip hak ihlalleri nedeniyle istenmeyen gebelikleri sürdürmeye veya “merdiven altı” diye tabir edilen yerlerde, hayatlarını riske atarak kürtaj yaptırmaya zorlandıklarını aktaran Kerestecioğlu şu sorulara cevap istedi:

  1. Hasta bilgilerinin gizliliği ilkesini ihlal eden bu yazının iptali için İçişleri Bakanlığı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ile görüştünüz mü? Hasta gizliliğini ihlal eden ve ciddi mağduriyetlere yol açabilecek bu emri veren kişiler hakkında idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır?
  2. “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Rüşvet ve Cumhurbaşkanı ile Devlet büyüklerine hakaret” konuları ile ‘polikistik over sendromu’ olup, kürtaj yaptıran kadınların nasıl bir ilişkisi olabilir?
  3. Bu işlem tamamen hukuka aykırı olmakla birlikte, yine de neden sadece soruşturma kapsamında bilgilerine ihtiyaç duyulan kişilerin değil, İstanbul’da kürtaj işlemi yaptıran tüm kadınların bilgileri talep edilmektedir?
  4. “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Rüşvet ve Cumhurbaşkanı ile Devlet büyüklerine hakaret” soruşturmaları bu kez de kadınların “fişlenmesi” için mi bahane edilmektedir?
  5. Kadınların sağlık bilgilerine yetkisiz kişilerin erişimi sonucunu doğacak mağduriyet ve hak ihlalleri konusunda Cumhurbaşkanlığı ve hükümetin sorumluluğunu göz önünde bulundurarak bu yazının durdurulması için gerekli adımları atacak mısınız?”

Sendika.Org