Ekoloji Birliği: “Altın madeni projeleri tümüyle iptal edilsin”

Ekoloji Birliği, Kirazlı Altın Madeni projesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Benzeri altın madeni projeleri tümüyle iptal edilsin” dedi

Ekoloji Birliği: “Altın madeni projeleri tümüyle iptal edilsin”

İzmir’de Ekoloji Birliği, Kaz Dağları’na yapılmak istenen Kirazlı Altın Madeni projesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kirazlı Altın Madeni Projesi için en az 195 bin ağacın kesilip alanın hazırlandığına dikkat çekilen yazılı açıklamada, “Kazdağları ve çevresinde 10 yıldan fazla bir süredir yaşam savunusu mücadelesi verilmektedir. Hem alanlarda verilen mücadele, hem de hukuk mücadelesi altın madenciliğinde süreci oldukça yavaşlatmayı başarmıştır. TÜMAD’ın Lapseki ve İvrindi Altın Madeni Projelerinin başlanılmasının önüne geçilememiş olsa da diğer projelerin bir kısmı durdurulmuş bir kısmında da başlanılmaması sağlanmıştır” denildi.

Kirazlı nöbet alanı ekoloji mücadelesi açısından tüm ülkede ve hatta uluslararası boyutta da simge haline gelmiştir. Nöbet alanındaki çadırlı direniş tüm ülkeye umut vermektedir” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, Kirazlı mücadelesinin kazanılmasının bölgede sırada bekleyen diğer altın madeni projelerinin de önünü keseceği belirtildi.

Munzur, Ordu, Fatsa, Murat Dağı, Artvin, Hasankeyf…

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

Kirazlı ve Kazdağı ve çevresindeki ekoloji mücadelesinin, toplumun tüm kesimleri ile birlikte, tüm emek ve demokrasi güçleri ve kadın hareketi ile de bütünleşerek, bu konuda emek vermek isteyen herkesi kucaklayarak, belirli bir strateji çerçevesinde, ülke çapındaki tüm ekoloji örgütlerinin de desteğini alarak yürütülmesi büyük önem göstermektedir.

Öte yandan, mücadelenin geleceğini büyük ölçüde belirleyecek olan şeyin yöre köylülerinin bu mücadele içerisine daha çok çekilmesi ve hatta mücadelenin öncülüğünü yapmaları olduğunu düşünüyoruz. Mücadelenin yeni düşünceler ve yeni yaratıcı yöntemlerle, emek vermek isteyen herkesi kucaklayarak sürdürülmesi temennimizdir.

Kirazlı ve Kazdağı mücadelesine desteklemeyi devam edeceklerini belirten Ekoloji Birliği, “Kazdağı’nda yürütülen mücadelenin yangın yerine dönen ülkemizin Munzur, Ordu, Fatsa,  Murat Dağı, Artvin, Hasankeyf, Aydın, Manisa gibi diğer bölgelerinde verilen mücadeleler ile birleşmesi, kucaklaşması çok önemlidir” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Sendika.Org