Diyarbakır miting saldırısı davası: Davutoğlu’nun dinlenme talebine ret

7 Haziran seçimlerinden 2 gün önce Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) mitinginde IŞİD'in bombalı saldırısında 4 kişinin yaşamını yitirdiği dava sürüyor. Mahkeme, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun duruşmada dinlenmesi talebini “dosyaya katkı sağlamayacağı” gerekçesiyle reddetti. Mahkeme IŞİD’li İlhami Balı’nın eşi Hülya Balı’nın yakalandığında verdiği ifadelerin ise dosyaya getirilmesine karar verdi

Diyarbakır miting saldırısı davası: Davutoğlu’nun dinlenme talebine ret

HDP’nin 5 Haziran tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği seçim mitingine yönelik, IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda insanın yaralandığı saldırıya ilişkin, 5 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Ankara Sincan Batı Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada saldırıda yaralanan Lisa Çalan ve avukatları da katıldı.

Tutuklu olarak yargılanmaları devam eden Mustafa Kılınç, Orhan Gönder, İsmail Korkmaz ve Burhan Gök, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından, mitingin bombalanması esnasında iki bacağını kaybeden Lisa Çalan’ın dava dosyasının birleştirme kararı okunarak duruşmaya başlandı.

İlk söz olarak sanıklardan Orhan Gönder ve Mustafa Kılınç, beyanlarını tekrar ettiler ve tahliye taleplerinde bulunuldu.

Dönemin Başbakanı Davutoğlu’nun dinlenmesi talebi

Sanık beyanları sonrası söz alan sanık avukatı, dönemin Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasında eski defterler açılırsa birçok insan içine çıkamayacak hale gelir’ demiştir. Bu söylem çerçevesinde Diyarbakır, Ankara Gar, Reyhanlı, Suruç’ta çok utanılacak ve hukuka aykırı bir şeyler yapıldığını Başbakan ağzıyla dinledik. Bu işin gizli bir servis işi olduğunu ve müvekkilimin annesinin o dönemde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüklerini beyan etmiştir. Meselenin aslı o dönem Başbakanı Diyarbakır bombalaması denilen dava konusu olayın kimler tarafından, nasıl işlendiğini bilmektedir. Huzurda tanık olarak dinlenmesini beyan ediyoruz. Zira Başbakan Gar Katliamı sonrasında ‘oylarımız inanılmaz şekilde arttı demiştir’, bu işlerle ilgili en yetkili bilgi sahibidir, huzurda dinlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Çalan: “Vali, dönemin Başbakanı, dönemin Cumhurbaşkanı’ndan şikayetçiyim”

Patlamada iki bacağını kaybeden Lisa Çalan ise “Biz 3 yıldır bu mahkemeye geliyoruz, şimdiye kadar bizi duymadınız. Biz burada günlerce konuştuk. Şimdiye kadar sesimizi duyuramadık, ben 4 yıldır acı çekiyorum. 4 yıldır bacaklarım yaralı, olmayan iki bacağımın ağrısını çekiyorum, düzelmiyor, iyileşmiyor. Bu davada adı geçen Vali, dönemin Başbakanı, Dönemin Cumhurbaşkanı’ndan şikayetçiyim” beyanında bulundu.

HDP’nin de katılan olduğu davada avukatlar, Orhan Gönder ve diğer tüm sanıkların cezalandırılması talebinde bulundu.

Av. Kenan Maçoğlı: “Davutoğlu’nun açıklamaları Orhan Gönder’i aklamaz”

Mağdur yakınlarının avukatlarından Av. Kenan Maçoğlu, dava dosyasının yüzlerce mağduru olan Diyarbakır’da görülmesi gerektiğini söyledi. Maçoğlu, “Bu dava buraya getirilerek, yargısal katliam yapılmıştır. İlhami Balı bu davanın bir numaralı sanığıdır. İlhami Balı yıllarca Türkiye’den Suriye’ye  nakil konusunda görev yapan ve bu görevi yaparken de devletten destek alan birisidir. Davutoğlu o dönemi karanlık dönem olarak işaret etmiştir, çok şey bildiğini ifade etmiştir. İlhami Balı sınıra yakın karakollarda subaylarla askeri birimlerle konuşmaları çıkmıştır, bazı konularda çok samimi görüşmeler vardır. Davutoğlu’nun açıklamaları Orhan Gönder’i aklamaz” ifadelerini kullandı.

Av. Maçoğlu: “Yönetici oldukları ortaya çıkmıştır”

Deniz Büyükçelebi ve Halil İbrahim Durgun’un eşlerinin de IŞİD faaliyetleri içerisinde olduğunu söyleyen Maçoğlu, “İlhami Balı’nı eşinin de yakalandığı açıklanmıştır. İlhami Balı sağ mı ölü mü? Balı’nın eşinin ifadelerinin getirilmesini talep ediyoruz. İfadeleri Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı’nda, emniyetinde olabilir. Eşi Hülya Balı’nın dinlenmesini talep ediyoruz. Tapelere bakıldığında İsmail Korkmaz ve Mustafa Kılınç’ın Antep’te Türkiye ayağını oluşturduğunu sadece örgüt üyesi olmadığı aynı zamanda yönetici oldukları ortaya çıkmıştır. Tutukluluk hallerinin devamını talep ediyoruz” diye belirtti.

Dava 15 Kasım’a ertelendi

Mahkeme tarafından verilen ara kararlar şöyle:

Mağdurlar hakkında Adli Tıp Raporu’ndaki (ATK) eksiklikler için bir kısım hastanelere müzekkere yazılmasına, müzekkereler geldiğinde beklenmeksizin ATK’den rapor alınmasına, dönemin Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesinin dosyada katkı sağlamayacağı için reddine, İlhami Balı’nın eşi Hülya Balı’nın ifadeleri için Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılması karar olunur.

Karar veren mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk hallerine devam etmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 15 Kasım 2019 tarihine erteledi.

Sendika.Org