Deprem kendini gösterdi: İstanbul ne kadar hazır?

GSM operatörleri çöküyor... Deprem toplanma alanlarına gidenler inşaatlarla karşılaşıyor... Deprem vergileri ile toplanan paralar AKP'nin mega-beton projelerinin altında yatıyor...

Deprem kendini gösterdi: İstanbul ne kadar hazır?

İstanbul’da saat 13.59’da Kandilli Rasathanesi’nin açıklamasına göre 6,0 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Depremin büyüklüğüne ilişkin diğer kurumlardan ise farklı açıklamalar geldi. AFAD depremin 5,8; Avrupa Sismoloji Merkezi ise 5,9 büyüklüğünde gerçekleştiğini açıkladı.

Avcılar, Şirinevler, Sultangazi ve Eyüp’te bazı binalarda hasar oluştu. Deprem nedeniyle çok sayıda okul ve hastane boşaltıldı.

Deprem İstanbul’un yanı sıra civar illerde de hissedildi.

GSM ve internet hatlarında kesinti yaşandı.

İstanbul Valiliği okulların tatil edildiğini duyurdu.

Bir haftada gerçekleşen ve İstanbulluları korkutan ikinci deprem sonrası pek çok soru yeniden gün yüzüne çıktı.

493 deprem toplanma alanının 300’ü imara açıldı

İstanbul’da, deprem sonrası toplanma alanı olarak belirlenen 493 yerin 300’ünün imara açıldığını ve yerlerine alışveriş merkezi ve gökdelen yapıldığını ortaya çıkmıştı. Deprem sonrası okulları, kamu binalarını, evleri ve çalışma alanlarını terk eden insanlar ara sokaklarda depremin ve artçılarının geçmesini bekledi.

Deprem vergileri duble yollara gitti

1999 depreminin ardından deprem vergisi olarak toplanan ve fona aktarılan paranın ne kadar olduğu ve bugüne dek ne için kullanıldığı bilinmiyor. Eski bakan Mehmet Şimşek, deprem vergilerinin duble yol inşaatlarında kullanıldığını itiraf etmişti.

Can kaybının yaşanmadığı depremde bile GSM ve iletişim hatlarının kopması ise akla büyük bir depremde yaşanması muhtemel kaos ortamını getiriyor.

Ulusal Deprem Konseyi lağvedildi

1999 Depremi sonrası 2000 yılında oluşturulan, deprem konusuyla ilgili çeşitli alanlardan seçilen uzmanlardan oluşan ve bağımsız bir yapıya sahip Ulusal Deprem Konseyi oluşturulmuştu.

Ba��lıca görevleri kamuoyuna güvenilir bilgi vermek, deprem zararlarını önlemek için çıkarılacak yasalara destek olmak, öncelikli araştırma alanlarını belirlemek, kamu yetkililerine danışmanlık yapmak ve etik konularla ilgili değerlendirmeler yapmak olan bu kurul, 2007 yılında Başbakanlık genelgesiyle lağvedilmişti.

Deprem gerçeğine karşı neler yapmalı?

Politeknik geçtiğimiz yıllarda hazırladığı “Deprem güvenliği ve kentler” başlıklı broşürde mega projeler ve kentsel dönüşüm ile İstanbul’da yaşanan rantsal yıkımı ve sorumlularını ortaya koymuştu. Politeknik yaşananı ve sorumluları dışında deprem gerçeğine karşı neler yapılması gerektiğini de derlemişti.

politeknik-deprem-guvenligi-ve-kentler

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur