Cumhuriyet gazetesinde işten çıkarmalar

Cumhuriyet'te 15 emekçinin işine son verildi. Çalışanlara, işten çıkarma gerekçesinin 'işin ve işletmenin gereklerinden kaynaklanan nedenler' olduğu tebliğ edildi

Cumhuriyet gazetesinde işten çıkarmalar

Cumhuriyet gazetesi Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, doğum izni devam eden muhabir Ceren Çıplak Drillat ve Ankara bürosundan Şeyma Paşayiğit’in de aralarında bulunduğu 15 kişinin gazetedeki görevlerine son verildi. Gazete yönetimi, cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Muharremoğlu’yla da yolları ayırdı.

22 yıldır Cumhuriyet gazetesinde çalışan, aynı zamanda TGS’nin Diyarbakır Temsilcisi olan Mahmut Oral, Personel Servisi’nden açılan telefonla işten çıkartıldığını söyledi. Oral’a iletilen yazıda ise işten çıkarma gerekçesi olarak “İşin ve işletmenin gereklerinden kaynaklanan nedenler” ifadesi kullanıldı.

Aynı ifade, Arif Kurtuluş’a gönderilen yazıda da yer aldı. Kurtuluş, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Neredeyse çocuk yaşta girdiğim Cumhuriyet Gazetesi ile bugün itibari ile yollarımız ayrıldı. Yeni yönetim tarafından işten çıkartıldım” dedi.

“Hukuki olarak hakkımı arayacağım”

İşten çıkarılan bir başka isim de Ceren Çıplak Drillat. Drillat işten çıkarıldığını Twitter hesabından “Doğumdan 5 gün önceye kadar çalışan, hamileyken kaos içindeki ‘Sarı Yelekliler’ eylemlerini takip edip, gazetesini de ödülle onurlandıran kadın gazeteciye doğumdan 4 ay sonra ‘bebekle evde kal!’ deniliyor! Gerekçesiz kovuluyorum” yazılı mesajla duyurdu. Drillat, “Cumhuriyet gazetesi yönetimi, doğum izni sürecim devam ederken, herhangi bir gerekçe göstermeden işime son verdiklerini yazılı olarak bildirdi. Hukuki olarak hakkımı arayacağımı bildiririm” dedi.

“Takdir, gazetenin asıl sahibi okurlarındır”

Şeyma Paşayiğit de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Gazeteciliğe başlayıp, mesleği öğrendiğim, gece-gündüz demeden emek verdiğim Cumhuriyet Gazetesinden ‘tasarruf/küçülme’ gerekçesiyle atıldım. Takdir, gazetenin asıl sahibi okurlarındır. Ne olursa olsun,mesleğimden kopmayıp halkın haber alma hakkı için emek vermeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

DİSK Bas��n İ��: “Haksız işten çıkartmalara karşı durmaya davet ediyoruz”

DİSK Basın İş de işten çıkarmalara dair Twitter hesabından yaptığı açıklamada, direnen Cumhuriyet emekçilerinin yanında olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Cumhuriyet yönetiminin aralarında sendika temsilcisi ve doğum iznindeki çalışanının da bulunduğu 6 kişiyi işten çıkartması kabul edilemez. Cumhuriyet emekçilerini haksız işten çıkartmalara karşı durmaya davet ediyoruz. DİSK Basın İş direnen Cumhuriyet emekçilerinin yanında olacaktır.

Sendika.Org