CHP’den Barış Akademisyenleri’nin görevlerine iadesi için yasa teklifi

CHP, Anayasa Mahkemesi'nin Barış Akademisyenleri'ne ilişkin verdiği hak ihlali kararının ardından 406 akademisyenin görevlerine iadesi için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi sundu

CHP’den Barış Akademisyenleri’nin görevlerine iadesi için yasa teklifi

CHP, 11 Ocak 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalamaları nedeniyle OHAL KHK’leriyle görevlerine son verilen 406 akademisyenin işlerine iade edilmesi için yasa teklifi hazırladı.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığı’na sundukları yasa önerisinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin, kamuoyunda “Barış Akademisyenleri” olarak bilinen 406 akademisyenin görevlerine son verilmesinin “hak ihlali” olduğuna hükmettiğini anımsattı:

Bugün geldiğimiz noktada üniversitelerin üzerindeki baskı en ağır şekilde devam ediyor. AYM’nin gerekçeli kararı yüksek mahkemenin internet sitesinde yer almasına karşın, hâlâ Resmi Gazete’de yayınlanmadı. Bu muz cumhuriyetlerinde olmaz, derebeyliklerde olmaz. Ancak Anayasa Mahkemesi kararını, bir gizli el yayımlatmayarak, kendisi açısından da sonuç doğurmamasını sağlıyor.

CHP’nin yasa teklifi, barış bildirisini imzalayan 406 akademisyenin isminin, görevlerine son verilmesini öngören OHAL KHK’lerinin ekli listelerinden çıkarılmasının ve son görevlerine iade edilmesinin yolunu açıyor.

Teklif, akademisyenlerin ayrıca pasaportlarının iade edilerek, seyahat özgürlüklerinin güvence altına alınması ve maddi mağduriyetlerinin de giderilmesini hükme bağlanmasını öngörüyor.

Öte yandan Barış Akademisyenleri’nin, AYM’nin “hak ihlali” kararı sonrası görülen duruşmalarında, şimdiye kadar 37 akademisyen hakkında beraat kararı verildi.

AYM kararı sonrası beraat eden barış akademisyeni sayısı 37 oldu

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur