Artvin’den Çanakkale’ye direniş ziyareti: “Cerattepe’den de Kaz Dağları’ndan da vazgeçmeyeceğiz”

Cerattepe Direnişçileri, Kaz Dağları’nda yapılan Su ve Vicdan Nöbeti ziyaret etti. “Cerattepe’den de Kaz Dağlar’ndan da vazgeçmeyeceğiz” diyen direnişçiler maden sahasına yürüdü

Artvin’den Çanakkale’ye direniş ziyareti: “Cerattepe’den de Kaz Dağları’ndan da vazgeçmeyeceğiz”

Cerattepe dağlarında süren maden karşıtı mücadeleleri ile adlarından söz ettiren, Cerattepe Direnişçileri ve Yeşil Artvin Derneği, Kaz Dağları’nda devam eden Su ve Vicdan Nöbeti’ni ziyaret etti.

“Cerattepe’den de Kaz Dağları’ndan da vazgeçmeyeceğiz” ve “Kaz Dağları biziz” yazılı pankartlar ile maden sahasına yürüyüş düzenlendi. Maden sahası önünde toplanan direnişçiler burada açıklamalarda bulundu.

“Altının siyanür dışında çıkarılma şansı yok”

Kaz Dağları direnişi ve bölgedeki maden faaliyetleri ile ilgili açıklama yapan Çanakkale İDA Derneği Başkanı Ekrem Akgün, bölgede bulunan altın ve kayaç yapılarından kaynaklı bu altının siyanür dışında çıkarılma şansının olmadığını belirterek “siyanür kullanılacak, kullanılmayacak!” tartışmalarının gereksiz olduğunu söyledi. Çıkarılan malzemenin günlerce siyanür ile yıkanacağını aktaran Akgün, siyanürün toprakta kalarak yaşam alanına, suya ve bölgede yaşayan canlıların tamamına etki edeceğini söyledi.

Sorunlarımız da mücadelemiz de aynı

Artvin Çevre Platformu adına konuşan Nur Neşe Karahan AKP’nin Artvin talanına ve mücadelelerine ilişkin şunları söyledi:

Çoruh Vadisi’ni bir bütün olarak kaybettik. Bütün nehirlerimize 176 tane HES yapılarak Artvin önce insansızlaştırıp, sonra maden yağmasına açmak istediler. Bizler de 25 yıldır, yaşam alanlarımız ve tüm canlıların hayatı için bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Kaz Dağları’ndan da bize defalarca desteğe gelindi. Sorunlarımız da mücadelemiz de aynı.

Cerattepe’ye 7 ilin polisi ve jandarması ile ancak girebildiler

25 yıl önce yaklaşık 75 tane bileşenle bir araya gelerek Yeşil Artvin Derneği bir çatı olarak oluşturuldu.  OHAL yasaklarından sonra valilik Artvin’de eylem yasakları ile mücadelemizi engellemeye ve baskılama çalıştı. 245 gün boyunca madencileri o alana çıkarmamak için sürekli nöbet tuttuk. Kazanılmış davalarımız, Danıştay’da maden ruhsatlarının iptaline ilişkin kesinleşmiş davalarımız var. Ancak tüm bu kararları yok sayarak, hukuksuzca, 7 ilin polisini ve jandarmasını Artvin’e getirerek maden alanına çıkabildiler.

Maden işletmeleri ile sularımızı kirlettiler. Yer altı sularımız yer değiştirmeye başladı. Maden sahası yerleşim yerlerine çok yakın olduğu için patlamalar üst mahallelerimizden hissediliyor. Maden tünellerinin kirli havalarını Artvin halkının üzerine boşaltmaya başladılar.

Mücadelemiz bir bütündür, vazgeçmeyeceğiz

Nöbetimiz devam ediyor. Mücadelemiz onlar oraya çıktı diye asla bitmeyecek. Bizler Cerattepe’den de Kaz Dağları’ndan da asla vazgeçmeyeceğiz. Buranın nefesi bizlere, bizim nefesimiz de sizlere lazım. Türkiye’nin her yerindeki mücadeleler, bizlerin de mücadelesidir. Mücadelemiz bir bütündür. Haklıyız, kazanacağız, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.

Açıklamaların ardından nöbet alanına inan direnişçiler, ortak forumda bir araya gelerek deneyimlerini aktardı.

Sendika.Org